Ophélie eltűnése téma volt a párizsi parlamentben
Catherine Vautrin, Reims városának kormánypárti parlamenti képviselője interpellációt intézett a külügyminiszterhez Ophélie eltűnésével kapcsolatban. A kérdésre a francia külügyminisztérium államtitkára válaszolt, jelezve, hogy a magyar és a francia hatóságok eddig is mindent megtettek és a jövőben is megtesznek a lány felkutatására.
Vasárnap a család és a barátok csendes felvonulást rendeznek Párizsban. A menet délután kettőkor az Eiffel-torony közeléből indul, és a résztvevők a magyar nagykövetséghez sétálnak. A felvonuláson a magyar nagykövetség részéről Nott Miklós főkonzul vesz részt - tudta meg lapunk Nikicser Lászlótól. Magyarország párizsi nagykövete a külképviselet épületében fogadja majd az odaérkező családot és esetlegesen a sajtó képviselőit.
Csendes menetet szerveznek vasárnap délután Budapesten is Ophélie Bretnacher barátai, hogy szolidaritásukat fejezzék ki az eltűnt diáklány családjával. A budapesti menet az Arany János utcától indul délután háromkor, és a Lánchíd felé halad majd, követve Ophélie feltételezett útvonalát.
- Elég nagy itt a mozgósítás - fogalmazott a párizsi nagykövet, aki szerint érthető módon Ophélie Bretnacher édesapja minden követ megmozgat, hogy előremozdítsa eltűnt lánya ügyét. Nikicser László találkozóra hívta Francis Bretnacher-t, aki elfogadta a meghívást, és elmondta, hogy a vasárnapi felvonulás békés lesz. Hangsúlyozta: nem azért szervezik, mert ezzel a magyar hatóságok elleni tiltakozásukat akarnák kifejezni. Francis Bretnacher elismeri a magyar és a francia rendőrök munkáját, ám felesége és ő nem nyugodhatnak, amíg nincsenek bizonyítékaik Ophélie eltűnésével kapcsolatban. A közigazgatási eljárás korlátozta a rendőrség lehetőségeit, ezért ügyvédei tanácsára feljelentést tett mind a magyar, mind a francia hatóságoknál, hogy előrébb léphessenek az ügyben.
- Sosem bíráltam a magyar nyomozókat, csak annyit kifogásoltam, hogy Ophélie ügyét még mindig közigazgatási eljárás keretében vizsgálják - mondta a Népszabadságnak Francis Bretnacher, az eltűnt diáklány apja, hangsúlyozva, hogy az AFP francia hírügynökség budapesti tudósítása korábban eltorzította a szavait. Ami viszont igaz: különösnek tartja, hogy a magyar rendőrség még mindig nincs birtokában a kérdéses körzetben az eltűnés éjszakáján intézett telefonhívások adatainak. Hasonló esetben a francia rendőrség, ha érzékenyebb adatokra van szüksége, az eljárást könnyen átalakítja bűnügyi nyomozássá. Ugyancsak lényegesnek tartja az apa, hogy a magyar és a francia rendőrség hatékonyan, hivatalos keretek között együttműködjön.
- Mindent megteszünk, hogy megtaláljuk a lányunkat. Most elsősorban a nyomozást szeretnénk segíteni, például abban, hogy fontos adatokhoz hozzájussanak. És továbbra is reménykedünk - tette hozzá. Lapunknak megerősítette: felvették a kapcsolatot Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök diplomáciai tanácsadójával is. A közvélemény Franciaországban és Magyarországon egyaránt támogatja őket, szívszorító üzeneteket kapnak az emberektől.
- A magyar rendőrség megtett minden tőle telhetőt, és a kellő professzionalizmussal dolgozott - nyilatkozta René Roudaut, Franciaország budapesti nagykövete. Hozzátette: kiváló a rendőrség és a nagykövetség közötti kapcsolat, a külképviseletnek eddig semmilyen kifogása nem merült fel a nyomozással kapcsolatban. Ismerik természetesen a diáklány családjának álláspontját, és megértik a családtagok fájdalmát.
- Jogosan próbálják Ophélie szülei a lehető legmagasabb szinten mozgósítani a hatóságokat, és már kapcsolatba léptek a francia kormányfői, illetve köztársasági elnöki hivatallal is - erősítette meg Roudaut. Mindkét helyen tudomásul vették a család megkeresését, és bíznak abban, hogy a magyar hatóságok sikerrel járnak a nyomozásban.