Olvad a régió ingatlanpiaca
Közép-Európában a befektetők az irodai ingatlanokat részesítették előnyben, amelyek részaránya 43-ról 64 százalékra emelkedett 2007 és 2008 között. Ezzel szemben a kiskereskedelmi szektor részesedése 48 százalékról 23 százalékra esett vissza az időszak alatt.
Charles Taylor, a Cushman & Wakefield budapesti irodájának vezetője visszafogott befektetési tevékenységre számít Közép-Európában az idei évben. - Az ingatlanok átárazódása a régióban akkor fog felgyorsulni, amikor az ingatlantulajdonosok elfogadják a piaci feltételek változását. Ekkor olyan kiemelkedő ingatlanbefektetési lehetőségek adódnak majd, amelyre az elmúlt években nem volt példa. A gazdasági feltételek ugyan Közép-Európában is súlyosbodnak majd, de a régió továbbra is jobban fog teljesíteni, mint a Nyugat. Arra számítunk, hogy az év második felében javulnak a hitelfeltételek, növekszik a kockázatviselési hajlandóság, és fokozódik a befektetők érdeklődése a régió iránt - mondta a szakember.
2008-ban Magyarországon az üzleti célú ingatlanbefektetések összege elérte a 407 millió eurót a három főbb kereskedelmi szektorban (iroda, kiskereskedelem és ipari ingatlan), amely jelentős visszaesést mutat az elmúlt évek átlag egymilliárd euró éves befektetési volumenéhez viszonyítva. A csökkenés a hitelválság következménye, amelynek hatására csekély likviditás maradt a piacon. Magyarországon a befektetések több mint 85 százaléka az irodai szektorban történt 2008-ban. A legjelentősebb ügylet a Bank Center megvétele volt a GLL által az utolsó negyedévben. Ez a tranzakció a teljes volumen egyharmadát adta.