Szerencsehozók kamerákkal
A tüzelőberendezések széndioxid-kibocsátásának és levegő-utánpótlásának a mérése legjobban a vérvételhez hasonlítható, a füstgázokból ugyanis egy készülék legalább hat-hétféle rendellenessége is megállapítható. Ehhez a 35 magyar közszolgáltató mindegyike rendelkezik megfelelő technikai-műszaki háttérrel, csakhogy az öt éve szorgalmazott jogszabály-módosítás rendre elvérzik a gázipar szereplői közt dúló szakmai féltékenység miatt.
Németországban ez a mérés például húsz éve hozzátartozik a kötelező közszolgáltatáshoz, eredményeképp tavaly már egyetlen szén-monoxid-mérgezés sem fordult elő. Nálunk ráadásul a gázkészülékek jó egyharmada elöregedett, szerelő ennek ellenére csak 6-8 évente látja őket. Mindezt tetézi, hogy ma képzettség nélkül is bármelyik vállalkozás jogszerűen végezhet kéményjavítást. Ezen is mihamarabb változtatni kell.
A modern házak műanyag vagy más, nem téglából épült kéményeiben a hagyományos, jól ismert golyós tisztításra is egyre kevésbé van mód és szükség. Helyükbe korszerűbb megoldások lépnek. Budapesten a Főkétüsz 18 kirendeltségén dolgozó összes kéményseprőpáros rendelkezik ipari kamerával, melyek darabja 200-400 ezer forintba kerül, a cég évente 10-15 új kamerát is beszerez. Hasonlóan jó a vidéki közszolgáltatók ellátottsága is.
A hagyományos kéményseprés átalakulása miatt a szolgáltatók az ipartestülettel karöltve a szakmunkásképzésre és továbbképzésre is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Erre az új műszerek miatt is nagy szükség van.