Könnyű APEH-vizsgálatot ígértek
Fülöp Gergely, a Szabolcs Szatmár Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője tudósítónknak elmondta: az ügyben egy éve indított vizsgálatot a rendőrség és az APEH regionális igazgatósága, mert tudomásukra jutott, hogy két nyíregyházi adóellenőr a munkája során külön juttatásokat fogad el az ellenőrzés alá vont adózóktól. A két adóellenőrön kívül a vizsgálatot végzők látókörébe került még egy 37 éves nyíregyházi ügyvéd és három úgynevezett "segítő", köztük egy 35 éves újfehértói, foglalkozás nélküli férfi.
A segítők feladata az volt, hogy felkutassák azokat a személyeket, akik valószínűleg hajlandók lesznek fizetni azért, hogy az őket érintő vagyonosodási vizsgálat során ne derüljön ki törvénysértés. A nyomozás adatai szerint a kiszemelt vállalkozókat - miután a két adóellenőr által küldött fiktív idézést megkapták a vagyonosodási vizsgálatra - a segítők azzal keresték meg: ha hajlandók fizetni, el tudják intézni, hogy az ellenőrzés rövid és kedvező kimenetelű legyen számukra. Ha az ügyfél erre hajlandó volt, akkor a civilek elvették a pénzt, és megosztoztak rajta az adóhivatal két dolgozójával. Az is előfordult, hogy olyan körülményeket teremtettek, hogy a kiszemelt vállalkozók keressék meg őket - így ajánlották fel szolgálataikat.
Olyan esetet is feltártak a nyomozók, amikor egy adózót az ügyvédhez irányítottak a segítők, mondván, ő rugalmasan el tudja intézni az ügyet. A rendőrök - akik már ekkor figyelték az ügyvéd irodáját - lecsaptak az épületből éppen távozó vállalkozóra, majd házkutatást tartottak az ügyvédi irodában. Kiderült, hogy a vállalkozó előzőleg négymillió forintot fizetett ki az ügyvédnek, aki cserébe a fiktív eljárás megszüntetéséről szóló hamis dokumentumot átadta neki.
A két APEH-ellenőr - akiket az ügy kipattanása után elbocsátották állásukból -, az ügyvéd és a három segítő közel 21 millió forintot csalt ki tíz személytől, és további kiszemelt adózóktól még hatmillió megszerzését tervezték. Ebben a rendőrség megakadályozta őket.
A nyomozás során 35 rendbeli különböző bűncselekményt derítettek fel a nyomozók, ebből 10 megkörnyékezett adózó esetében tudták megállapítani, hogy egy- és négymillió forint közötti összegeket fizettek azért, hogy az ellenőrzést elkerüljék.
Fülöp Gergely szóvivő hozzátette: a nyomozás iratait a rendőrség vádemelési javaslattal december 20-án megküldte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészségnek.