Garancia a brit lakáshitelekre
Meg szeretné fékezni a brit kormány a lakáslefoglalások egyre ijesztőbb lendületét. A statisztikák tizenhét esztendeje látott helyzetre emlékeztetnek. 1991-ben 75 ezer ingatlan kényszerelkobzására került sor, és ha most hinni lehet a brit jelzálog-hitelezőket képviselő szervezet véleményének, akkor 2009-ben ha a kamatszint nem is, a fizetésképtelen háztartások ingatlanjai hasonló számban juthatnak erre a sorsra. A Munkáspárt 2005-ös választási kampányának egyik fő szlogenje az ingatlankölcsönök 15 százalékos kamatszintjével emlékeztette a választókat a tory-korszak okozta károkra, most a Brown-kormánynak fel van adva a lecke, hogy megpróbálja elkerülni az akkori helyzetet, amelyhez a kamatfegyver bevetése már nem elegendő.
London a kamatenyhítés mellett a közelmúltban felszólította a bankokat, ne zárják el a hitelcsapot, majd a napokban bejelentette, hogy kétéves garanciát vállal az ingatlan-hitelpiac 70 százalékát képviselő nyolc nagybank ügyfeleinek kölcsöntörlesztésére az olyan esetekben, amikor ez utóbbiak jövedelme munkahelyük teljes vagy részleges elvesztése okán csökken. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az érintettek két évig mentesülnek a kamatfizetés alól, igaz, a kötelezettség hozzáadódik a tőketartozáshoz. A kormány becslése szerint a jövő januárban életbe lépő terv egymilliárd fontnyi hitelállományt érint, és a végső költség 100 millió fontra rúg majd. A véglegesítés még hátravan, és vélhetően még tisztázásra várnak fontos kérdések, hiszen miközben Margaret Beckett, a lakásügyi tárca irányítója összesen 9000 haszonélvezőről beszél, a lakásnélküliek ügyét felvállaló szövetség 100 ezer ilyen ügy létezését feltételezi.
Annyi viszont bizonyos, Nagy-Britanniában idén 70 százalékkal nő a tavalyihoz képest az ingatlanlefoglalások száma, szám szerint 45 ezerre, és nem érezhető a sorozatos kamatcsökkentések hatása sem. Eközben egyetlen év alatt 15 százalékos volt az értékvesztés az ingatlanpiacon.
Csúcson a lefoglalás az USA-ban
Soha nem látott szintre emelkedett az Egyesült Államokban a lakáslefoglalások száma az elmúlt negyedévben. A jelzálog-hitelezők szövetsége szerint tavaly a harmadik negyedben a hitelállomány 1,69 százalékát érintették az ilyen ügyek, most az arányuk 2,97 százalék. Év végéig 2,2 millió ilyen eset dossziéja kerül terítékre a szervezet szerint. A késedelmes fizetések aránya egy százalékkal, hét százalékra emelkedett három hónap alatt.