Háló vagy fürdőszoba?

Új divat hódít a lakberendezésben: mind több a lakótérszerű fürdőszoba, sőt egyre gyakrabban áll fürdőkád a háló vagy épp a nappali közepén.

Az, hogy korábban különálló, zárt helyiségeket egybenyitunk, nem új keletű jelenség. Emlékezzünk csak: tizenöt-húsz éve itthon még ritkaságnak számított az amerikai konyha, a nappalival egy légtérben lévő főző- és étkezőhelyiség, ma viszont az új lakások többsége így épül.

Az új trend első hallásra ennél meglepőbb, hiszen a fürdőszobát a legutóbbi időkig inkább "mellékes helyiségként" tartották számon. Manapság azonban egyre jobban előtérbe kerül a wellness, az egészségmegőrzés: a mindennapi rohanást, stresszt egyre inkább szeretnénk otthon kipihenni, levezetni. Ehhez pedig kényelmesebb, nagyobb fürdőszobára van szükség, amely pihenésre, relaxálásra csábít, tehát egyre inkább szobaszerű. Akkor meg miért ne lehetne valóban szoba? Néhány éve ez már nem kérdés a belsőépítészek, lakberendezők számára. Ha a megrendelő tisztában van az előnyökkel és a hátrányokkal, máris szárnyalhat a fantázia. Különbséget kell tenni a szobaszerű fürdőszoba és az egy légtérben lévő nappali (vagy háló) és fürdőszoba között.

Szobaszerű fürdőszoba kialakításánál szinte csak egyetlen hátránnyal kell számolni: viszonylag nagy alapterületű helyiségre van szükség. Egy ilyen fürdőszobában ugyanis elengedhetetlen a kényelmes fürdőkád, amely az igények és a pénztárca függvényében maszszázskád is lehet. Beállítható szauna, infraszauna, gőzkabin, saját szolárium is. Ha utóbbiakat nem is kérjük, akkor is szükség van egy-két kényelmes székre vagy fotelre, számos tárolóra a törölközőknek, wellness- és piperecikkeknek. A szobának lehetőség szerint legyen nagy ablaka, hogy sok természetes fényt kapjon, és ha szerencsénk van, akár a kilátásban is gyönyörködhetünk. A helyiséget párakedvelő virágokkal, hangulatfényekkel tehetjük hangulatossá, és szőnyegekkel, festményekkel is dekorálhatjuk, hiszen csak a víznek közvetlenül kitett felületeknek kell vízállónak lenniük. Persze nem árt, ha minden tárgy bírja a magas páratartalmat.

Az egy légtérbe tervezett fürdő és szoba esetében az előnyök mellett hátrányok is adódhatnak. Az ilyen térszervezés előnye megmutatkozhat például egy kis garzonban: kevesebb ajtóval és fallal kell számolni, így jobban ki lehet használni a szűkös helyet. Nagyobb lakásban érezhetjük annak az előnyét, ha a hálószobában, esetleg a nappaliban merülhetünk el a habokban: egy félórás, órás szépítkezés közben sem leszünk elzárva a család többi tagjától. Amiatt sem kell aggódni, hogy a szaniterek nem illenek egy lakószobába: ma már egyre több kád, csaptelep, mosdókagyló felér egy dísztárggyal.

A hátrányok közé sorolható, hogy eltűnik az intimitás, a mindent kizáró nyugalom lehetősége - nem mindenki szereti, ha zavarják, amikor épp arcpakolást tesz fel. Ennél kézzelfoghatóbb hátrány az épületgépészet. Egyáltalán nem biztos, hogy megoldható a vízvezeték, a lefolyó áthelyezése a nappali közepére. Ha mégis, a kádban nem lehet zuhanyozni, a szétcsapódó víztől ugyanis legfeljebb kádparavánnal védhetnénk meg a berendezést. Az viszont nem mutat jól a szoba közepén, a designkádon pedig biztosan nem. Ebben az esetben külön zuhanyzóról is gondoskodni kell.

Ezúttal is igaz, hogy mindent alaposan gondoljunk át, mielőtt nekikezdenénk a vásárlásnak vagy a munkálatoknak, és kérjük szakember segítségét.

Szoba méretű fürdő a New York Palace szállóban
Szoba méretű fürdő a New York Palace szállóban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.