Virtuális ember biológiai fegyverek ellen
A génkutatásban elért rohamos fejlődés a legszörnyűbb betegségeket és a legfélelmetesebb biológiai fegyvereket zúdíthatják az emberiségre - tette közzé figyelmeztetését néhány évvel ezelőtt az amerikai hírszerző ügynökség, azaz a CIA. A szervezet szerint ezeknek a módosított biológiai hatóanyagoknak a hatása rosszabb lehet, mint bármely ismert kórokozóé. Valamit tehát lépni kell.
Az 1,1 millió dolláros Biotikus ember (Biotic Man) elnevezésű kutatás részeként olyan számítógépes modellt terveznek, amely drasztikusan felgyorsíthatja a harcmezőn, vagy a civil területeken bekövetkező biológiai támadások elleni gyógyszerek kifejlesztését. A GE kutatói a bakteriális, vírusos és egyéb fertőzéseket okozó anyagok emberi szervezetre gyakorolt hatását is modellezik. A szoftver azt is pontosan bemutatja, milyen fiziológiai változások mennek végbe egy égési sérülést, vagy traumát elszenvedett, illetve egy műtéten frissen átesett, életveszélyes állapotban lévő páciens szervezetében. Az új szoftverrel jelentős eredmények érhetők el a gyógyszeriparban is, mivel lényegesen olcsóbbá és gyorsabbá teheti az új gyógyszerek kifejlesztését.
A magyar Nemzetbiztonsági Hivatal honlapján olvasható anyag szerint a XXI. századról sokan úgy tartják, hogy leginkább a biológiai és vegyi fegyverek soha nem látott mértékű és kevéssé ellenőrizhető terjedésével jellemezhető. A veszélyeztetettség jelenlegi fokát szemlélve az ilyen vélemények aligha hitelt érdemlőek: a biokémia fegyverek a modernizálásukra való törekvés ellenére sem jelentenek nagyobb veszélyt az emberiségre, mint hagyományos társaik. Az ilyen típusú fejlesztések ráadásul nem is új keletűek, hiszen már az ókorban is szokás volt az ellenség vízkészletének megfertőzése állattetemekkel. Sőt egyes tudósok szerint az 1347-1351 között Európán végigsöpört pestisjárvány kitörése mögött is egy jól "összehangolt akció" állt: a tatárok fertőzött állati tetemeket dobtak az ostromlott Kaffa város falai mögé.