Parkoló - tanácsadás baleset ellen
Alaposan össze kell majd szedniük magukat a szórakozóhelyek üzemeltetőinek, ha a jövőben működési engedélyhez akarnak jutni. Legalábbis egy most elkészült javaslat szerint. Szakképzett személyzetre lesz szükségük, meg kell tervezniük a szórakozók hazajutását, több gondot kell fordítaniuk a szellőztetés megoldására, illetve hideg ivóvízet kell biztosítaniuk, valamint elsősegélyhelyeket kialakítaniuk - egyebek közt ilyen feltételeket szabna a szociális tárca a szórakozóhelyek fenntartóinak.
Az anyag készítői szerint kiemelt feladat a diszkóbalesetek csökkentése. Ehhez - a közúti ellenőrzések szigorítása mellett -, úgy látják, elsősorban arra volna szükség, hogy a fiatalok a jelenleginél könnyebben juthassanak haza tömegközlekedéssel, illetve speciális szolgáltatások elérhetővé tételével. Vagyis: a hatóságokkal együttműködve önálló közlekedési terv elkészítését kérnék, amelyben még arra is ügyelni kellene, hogy elkerüljék azoknak az útvonalaknak a terhelését, amelyek csendes övezeteken vezetnek keresztül. Ez megoldható ingajáratokkal, illetve sofőrszolgálatok szervezésével is.
Az előterjesztés készítői azokból a most készült tanulmányokból indultak ki, amelyek egyértelműen igazolták: a zenés-táncos szórakozóhelyeket látogató fiatalok körében gyakori a droghasználat. A szórakozóhelyeken dolgozók pedig egyértelműen hárítják a drogfogyasztás problémájával való szembenézést, arról számolnak be, hogy nem észlelnek ilyen problémákat. A szórakozóhelyek többségének nincs semmilyen stratégiája arra, hogy mi a teendő, ha illegális szert fogyasztanak a fiatalok, vagy ha valamelyikük rosszul lenne.
Felmérések szerint ugyanakkor - a szórakozóhely működtetőivel ellentétben - a látogatók egyértelműen hasznosnak tartják az ártalomcsökkentő beavatkozásokat.
A szociális minisztérium javaslata szerint olyan programokat kell kialakítani, amelyek támogatják a szórakozóhelyeken szolgáltatást nyújtó civil szervezeteket az ártalomcsökkentő szolgáltatások, a tanácsadás, a parkolói asszisztencia, a jogsegélyszolgálat, az egészségügyi-elsősegélynyújtó tevékenységek terjesztésében. Ajánlott lenne tájékoztatást adni, például az alkohol- és a droghasználat veszélyeiről, az éjszakai szórakozóhelyekről való hazajutás lehetőségeiről. Csak néhány javaslat: az este folyamán a fiatal tegyen félre pénzt taxira, vagy szervezze meg előre a hazajutását, ha ivott, drogozott, ne vezessen, olyan mellé üljön be az autóba, akiről tudja, hogy nem élt semmilyen szerrel.
A tárca indítványozza, hogy a személyzet tagjai között mindig legyen 2-3 olyan személy, aki elvégzett egy akkreditált kábítószer-megelőzési képzést, valamint egy elsősegélynyújtásban képzett szakember is. A parkolókban javasolt olyan tanácsadó szolgáltatás megszervezése, amelynek keretében ki lehet szűrni azokat, akik nincsenek "vezetőképes" állapotban. Ajánlott az is, hogy legyen alkohol- és drogszonda.
Az érintett tárcák és hatóságok megnézik annak lehetőségét is, hogy a szórakozóhely és a rendőrség között olyan együttműködés alakuljon ki, amelynek része a kölcsönös tájékoztatási kötelezettség. Magyarul: az üzemeltető értesítse a rendőrséget, ha vendégei közül feltehetően többen is illegális szerrel élnek. Az együttműködésnek szigorúan az illegális drogok terjesztésének megakadályozására, és nem a pszichoaktív szerek használatával kapcsolatos problémák kezelésére kell szorítkoznia - áll a szociális tárca javaslatai közt.