Markoló, flex, plazmavágó
E módszereknek van némi kockázatuk. Ennek ellenére előszeretettel alkalmazzák. Az ATM egyébként annyit tesz, mint automated teller machine, azaz automatikus pénzkiadó gép - tisztázzuk mindjárt az elején Fialka Györggyel, aki - mint a Magyar Biztonsági Vezetők Egyesületének elnöke és a bankszövetség bankbiztonsági fizikai munkabizottságának vezetője - hivatalból foglalkozik a pénzkivételek nem kívánt módozataival.
A kilencvenes évek legvégén Spanyolországban jöttek rá először arra a bűnözők, hogy az automatát, mint egy nagy perselyt, el lehet vinni, majd nyugodt körülmények között ki lehet belőle szedni a bankókat.
Az első erre szakosodott társaság kétszáz automatát vitt el, amelyeket markológéppel téptek ki a helyükről. A bandában albán bűnözők mellett magyarok is ténykedtek. Kézre kerítésükben a mi rendőreink is részt vettek. Itthon 2001 novemberében lopták el az első magyar ATM-et.
Kitépni egy automatát a helyéről nem annyira kockázatos, mint bankot rabolni. Amíg bankrablásért tíz-tizenöt évet mérnek ki a bíróságok, addig a bankjegy-automata lopott Kamazzal történő elvontatása rongálásnak és lopásnak minősül. A büntetést egy jó ügyvéd akár öt évre is lefaraghatja. A nyereség ehhez képest elég szép lehet: az így ellopott legnagyobb összeg elérte a tízmillió forintot.
Többféle módszer ismeretes: a vágás, a feszítés, a kirántás és a robbantás. Persze mindenhol megvannak a nemzeti sajátosságok. Csehországban tavaly ötven automatát vittek el úgy, hogy főként plazmavágót használtak (mellékszál, hogy ebből tizenötöt magyar bűnözők hajtottak végre). Romániában - ahol 5060 automata volt a tavalyi termés - a flexet favorizálják. Németországban és Ausztriában nagyjából száz-száz darabot vittek el és fosztottak ki.
Nálunk az utóbbi időben a drótkötélhurkos konténerszállító a sláger. Voltak, akik robbantással próbálkoztak. Acetiléngázzal feltöltik a szerkezetet, amit egy Molotov-koktéllal begyújtanak. Az első ilyen robbantásnál csak az ATM előlapja repült le, míg a másodiknál az egész a levegőbe röpült pénzkazettástul, mindenestül. A harmadik viszont már sikerült. A társaság itt be is fejezte a robbantgatásos módszert: vélhetően más bűncselekmények miatt a rendőrség kivonta őket a forgalomból.
Nálunk összesen mintegy négyezer automata működik, eddig harmincötöt ért támadás. Ezek közül negyven százalék volt sikeres. A bankok kára tetemes, mert egy ATM ára akár több tízmillió forint is lehet.
Van egyébként védelem, például Ausztriában egy éven belül mindegyik automatába festékpatront helyeztek, amely 56 fokos dőlésszögnél berobban, és megfesti a pénzt, ami használhatatlan lesz. Igaz, a bankbiztonsági főnök is hallott már arról, hogy a harmadik világ országaiban használatos fizetőeszköz az egyenrózsaszín euró.
Nálunk az automaták csaknem felét látták el ezzel a szerkezettel. A gáz ellen átszellőztető ventilátorral vagy a gáz közömbösítésével lehet védekezni, míg a kirántás ellen az ATM elhelyezésére kell nagy gondot fordítani, de az automata esetleges mozgását már műholdas követővel is figyelhetik.