Óriásteraszok Angyalföldnek

A hatemeletes törtfehér épületet nehéz leírni: annak ellenére, hogy jól illeszkedik a XIII. kerület építészeti stílusába, közvetlen környezetéből tökéletesen kilóg. Fehér műanyag nyíló, bukóablakok hőszigetelő üvegezéssel, erkélyek, a földszinten még oszlopok és üzlethelyiségek is találhatók, de összességében nem túlzottan figyelemfelkeltő.

Az utca elején régi zsinagóga, bár hajdani funkciójára már csak két kőtábla emlékeztet. Kovácsoltvas ornamentikával ellátott faajtói borospincét juttatnak eszünkbe, amúgy pedig a Honvéd vívóterme működik itt.

A ház túloldalán megcsodálhatjuk a szocialista uszodaépítészet egyik remekét. A klasszikus kék műanyag hullámablakok ívelt bádogtetőbe futnak bele, amit hatalmas kémény díszít. Az uszoda tetejének leszerelésével toronyugráshoz is beválna.

A szemközti házsor a külvárosi és laktanyakörnyéki hangulat érdekes elegye. Mint megtudtam, a malomipari dolgozók kaptak benne lakásokat a háború előtt. Az udvaron álló, földszintes épületek valójában tárolók, porolóval és egy kocka alakú tereptárggyal, amelynek rendeltetésére nem derült fény.

Az új ház földszinti teremgarázsát két behajtón lehet megközelíteni, az egyik a Tüzér, a másik a Botond utcából nyílik. Két és fél millió forint egy parkolóhely.

A földszinten alakítják ki a biztonsági szolgálat helyiségét, ott kap helyet a kazán és a hulladéktároló, fagymentesítéssel és "vízvételi lehetőséggel", ami feltehetőleg egy csapot jelent. A gázt csak a központi gázkazánba vezetik be, a lakásokban sem fűtési, sem konyhai célokra nem lesz vezetékes gázellátás.

Lakásunkban az elektromos áram is csak akkor biztosított, ha 170 ezer forintért vállaljuk a közműbekötés terheit. A belső kertet murva és díszburkolat borítja, természetesen a gyepágyon kívül.

A második emeleti, 69 négyzetméteres lakás majdnem szerencsés beosztású. Belépéskor, keresztülhaladva az akadályokon - a három ponton záródó, acélbetétes bejárati ajtón és a központi bejárathoz felszerelt kamerán - balra nyílik a konyha, kis reggelizőasztallal. Legalábbis képzeletem szerint. Ezután a további vizeshelyiségek következnek, majd a teraszos nappali és a két háló. Az egyetlen, amit soha nem fogok megérteni, bármennyi ideig is tanulmányozom a modern építészetet, hogy miért helyezik egymás mellé a két mosdót. Ráadásul mindkettőt ablak nélkül, hogy a szellőzés csakis késleltetett kapcsolású faliventilátor segítségével történjen.

A 77 négyzetméteres lakás az ötödiken két lakrészre bomlik: balra egy nappalit, mosdót, hálót és teraszt alakítottak ki, míg a másik irányban két háló, fürdő és egy újabb terasz (a kettő együtt 54 nm) foglal helyet. A konyha köti össze a kelet-nyugati átjárót, itt találkozhat újra a kettéválasztott família.

A hatodik emeleti, 76 négyzetméteres otthon elrendezése viszont, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Jobbra mosdó, majd konyha és háló fogad, balra egy másik háló, nappali és egy 23 nm-es terasz. A lakók kizárólag a fürdőszobában vagy a teraszon botlanak egymásba, ezért minden kétséget kizáróan megmarad a családi harmónia.

Cím: XIII. Tüzér u. 30.

Lakásnagyság: kevés lakás maradt, a legkisebb 69 nm, a legnagyobb 77 nm,

Négyzetméterár: 350-400 ezer forint,

Ár: a 69 nm-es lakás 25,6 millió, a 77 nm-es 43 millió forint (54 nm-es terasszal).

Felül nem semmi
Felül nem semmi
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.