Örökzöld testkultúra a középkori Indiából

A Káma-szútra alighanem a világ legismertebb erotikus tartalmú irodalmi műve (ha a szexualitás különféle megközelítéseiben szintén gazdag ószövetségi Bibliát nem számítjuk).

Az ismertség azonban ebben az esetben erősen relatív: aki még nem találkozott magával a könyvvel, talán csak egy gazdagon illusztrált szexuális segédkönyvnek gondolja - pedig (amint az lapunk ismeretterjesztő DVD-sorozatának következő részéből is kitűnik) ennél sokkal többről, az emberi kultúra egyik gyöngyszeméről van szó.

Az ismert, mégis ismeretlen Káma-szútrára vonatkozó tudásbővítést érdemes a címnél kezdeni. A káma szó hindül érzéki örömöt jelent, ami a hindu kultúrában a negyedik legfontosabb dolog (az erény, a megigazulás és a jómód után). Tulajdonnévként pedig Káma a szerelem és vágy hindu megszemélyesítője. A könyv az i. sz. 500 körüli időből származik, de még a XX. században, vagyis a szexuális forradalom korában sem sikerült igazán szöveghűen lefordítani. Az átültetési próbálkozások hemzsegnek a félrefordításoktól, aminek az az oka, hogy számos pózra, testrészre, érzésre és cselekedetre a modern nyelvekben egyszerűen nincs megfelelő kifejezés - mintha a kora középkori hindu hétköznapokban az örömszerzés művészete lényegesen fontosabb szerepet töltött volna be, mint mondjuk napjaink Európájában.

A szútra szó jelentése tanítás, és valóban, a könyv kifejezetten tanító célzattal született (írója úgy gondolta, hogy minden ifjúnak és lánynak meg kell ismerkednie ezzel a tudománynyal, lehetőleg még a házasság előtt). Egy Vátszjájana nevű, állítólag egy pap és egy örömlány nászából született, bordélyban nevelkedett fiatalember írja le benne mindazt, amit szerinte a testi szerelemről tudni érdemes. Ez azonban csak az egyik elmélet a sok közül - egy másik szerint a szerző maga is pap volt, akinek semmilyen gyakorlati tapasztalata nem volt a test örömeiről. Hogy akkor mégis honnan merítette azt a rengeteg, szemmel láthatóan gazdag tapasztalati bázison nyugvó ismeretet, ami a Káma-szútrát máig meghaladhatatlanná teszi? Nos, elképzelhető, hogy egyszerűen a korabeli "szakirodalom" tanulmányozása útján szerezte a tudását. Ami tény: hindu, arab és kínai nyelven a Káma-szútrának rengeteg előzménye volt, a kötet ilyenformán az adott kor szexualitásra vonatkozó tudományos szintézisének tekinthető.

A könyv ugyanakkor nemcsak a szexről szól, hanem egyebek mellett a párválasztás, a háztartásvezetés, a családi harmónia fenntartása, a vágy serkentése, a testi higiénia tárgyában is útmutatást kaphat belőle az olvasó. Összességében egy, a mainál lényegesen gazdagabb "testkultúra" rajzolódik ki belőle, és egy olyan kor, amelyben a test és lélek egységét sokkal tudatosabban keresték, mint manapság.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.