Valóban léteztek a bibliai romlott városok?
A Holt-tenger déli részén, távol a termékeny tájaktól két város romjait tárták fel a huszadik században a régészek. A nyomok alapján Krisztus előtt több ezer évvel ez a két település nagyjából egy időben pusztult el. Lehet, hogy ez a két, ma már csak romjaiban létező város volt Szodoma és Gomora? Egyáltalán, hogyan vált kietlen sivataggá a hajdan virágzó települések vidéke?
A Bibliából jól ismerjük a történetet, a két bűnös, erkölcstelen és romlott várost, amelyeket Isten pusztulásra ítélt. Ábrahám le akarta erről a tervéről beszélni Istent, de csak annyit ért el, hogy ha találnak tíz jó embert, akkor megmenekülhetnek az itt élők. Nem találtak. Lót és családja megmenekült, illetve a feleség, bár figyelmeztették, hogy ne nézzen hátra, ne lássa városának pusztulását, mégis megfordult, s így lett belőle sóbálvány. Lót és lányai egy barlangban leltek menedéket. Hogy később itt mi történt az apa és lányai között, az is kultúránk része.
A Bibliáról sokszor kiderült már, hogy döbbenetesen pontos leírást adott egykori eseményekről. Lehet, hogy a két bűnös város is létezett és valóban kénköves tűzkő pusztította el azokat? A lehetséges válaszokról szól holnapi DVD-mellékletünk.
A régészek által feltárt két ősi város: Bab edh-Dhra és Numeira. Az első lehetett Szodoma és a második Gomora? De miért éppen e két rom esetén vetődött fel a bibliai kapcsolat? A kormeghatározás szerint időszámításunk előtt 3300-2000 között éltek itt emberek. A régészek hatalmas temetőt is találtak, hihetetlen mennyiségű emberi maradvánnyal. A nyomok alapján a két várost valamilyen szörnyűség, valószínűleg végzetes tűzvész pusztította el. Az embereket nem eltemették, hanem egy katasztrófa áldozatai lettek. A lehetséges bibliai kapcsolatot csak erősítette, hogy a közelben Lót szentélyét is megtalálták.
Talány, hogy mi okozhatta a tüzet? A bibliai kénköves tűzeső, vulkáni kitörés vagy földrengés. Esetleg egy katonai hadjáratot követő felégetés? A vulkanikus magyarázatot elvetették a tudósok, mint ahogy a kénköves tűzesőre sincs természettudományos indok.
Egyébként sem kell erőltetni a kapcsolatot. Közvetett bizonyítékok alapján mondhatjuk, feltételezhetjük csupán, hogy ez a két város azonos a bibliai Szodomával és Gomorával. A hitnek viszont nincs szüksége kézzelfogható bizonyítékokra. Kérdéseket viszont feltehetünk a holnapi DVD-mellékletben megfogalmazott gondolatok ismeretében.