A kézi hajtású szennyes
- Egy mosás egy adag babkávé megőrléséhez szükséges energiát igényel - ajánlgatja az "energiatakarékos" masinát az igyekezettől derékban meghajlott férfi a célközönség képviselőjének, mint arról a Népszabadság újságírója is beszámolt. Az elvarázsolt hölgy arckifejezését elnézve minden bizonnyal elnyerte tetszését az alkalmatosság, akár csak a nagydíjtól oklevélig jutalmazó zsűriét, amely bronzérmet ítélt az 550 forintért kínált mintadarabnak.
A hölgy azért is örülhetett annyira a mosógolyónak, mert talán ő is több hónapja rostokolt a magyar keverőtárcsás mosógépet, a Hajdút gyártó Hajdúsági Iparművek várólistáján. A Hajdú nagyüzemi gyártását a háziasszonyok életének megkönnyítésére meghirdetett mosógépprogram keretében kezdték meg 1957-ben, Téglás község határában, egy eredetileg hadiipari termékek és autóalkatrészek gyártására épített üzemben.
A közönségsiker persze nem garantálta, hogy a gyártó Kézműipari és Javító Ktsz. hamarosan elárasztotta volna mosógolyóval az üzleteket. A Lövölde téri bemutatóteremben rendezett kiállítás idején ugyanis még sem a kereskedők, sem a résztvevők nem tudták, melyik mintadarabot rendelnék meg, illetve választanák ki sorozatgyártásra. A kézi meghajtású mosógolyó tervezője munkájával a mosógép-feltalálók neves csapatához csatlakozott, amelynek tagjai közé sorolhatjuk a golyóstollról ismert Bíró Józsefet is.
A képen látható, hatvannégyes modellbe már vegyi úton előállított mosóport szánt a tervező, nem úgy, mint a rómaiak, akik tisztítószernek megrohasztott emberi és tevevizelet használtak. Később ugyanerre a célra szolgált az ősi gall recept szerint kecskezsírból és hamuból összeállított szappan, vagy az indiai recept szerint összetört szappanfűtermésből készült szer.
És hogy hová fejlődött 1964 óta a mosógolyó? Két évvel ezelőtt ugyanezen a néven már egy apró piros gömbről számolt be az újság, amelynek működési mechanizmusa a következő: "Az infravörös sugárzás felbontja a víz molekuláris hidrogénszerkezetét apró fürtökre, melyek aktiválódnak és elősegítik a molekuláris mozgást és tisztító erőt. A negatív 'n' sugárzás segíti a szennyező anyag tapadásának lazítását az anyagon, így a szennyeződés
könnyen eltávolítható mosószer nélkül."
Az írás és a fotó a nol.hu-n hetente megjelenő Képmentő sorozat egy darabja. A Képmentő a Népszabadság gazdag archívumából válogat.