Túró a járvány oka, de nincs bizonyíték?
- Még nem derült ki minden kétséget kizáróan, hogy mi okozta a dunántúli szalmonellajárványt, ám a vizsgálat még nem zárult le. Csak az biztos, hogy a Vas megyei, a baranyai, somogyi esetek nem függetlenek egymástól. Mindenhol fogyasztottak túróval készült ételt a megbetegedettek - mondta Bognár Lajos, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal elnökhelyettese.
A Dunántúlon - mint arról korábban beszámoltunk - november 3. után tört ki szalmonellajárvány. Somogyban és Baranyában - oktatási, valamint egészségügyi intézményekben - 181 gyerek betegedett meg. Vas megyében - egy szombathelyi általános iskolában, valamint a táplánszentkereszti és a vasvári idősek otthonában - 83 diáknál, továbbá 58 felnőttnél mutatták ki a szalmonellafertőzést. A megbetegedések után az ÁNTSZ regionális intézetei kiderítették, hogy az adott intézmények konyháján túró felhasználásával készítettek ételt a járvány kitörését megelőző 12-36 órában. Mára kiderült az is, hogy mindenütt a barcsi Dráva Tej Kft.-nél készült túrót használták, ezért az üzemben vizsgálatot tartottak.
Lövey László, a vizsgálatot végző Somogy Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal főállatorvosa elmondta: az ellenőrzött túrókból nem mutatták ki a szalmonella baktériumát. Ám a vizsgált túró több nappal később készült, mint az, amelyet az érintett intézményekbe szállítottak.
A november elején gyártott - információnk szerint mintegy 400 kilogrammnyi - túróból már nem maradt sem a boltokban, sem pedig a szalmonella által sújtott intézményekben. Vagyis nem zárható ki, hogy a somogyi cég túrója volt fertőzött, de ezt egyelőre nem lehet bizonyítani. Elkezdődött viszont egy vizsgálat, ami bizonyosságot hozhat: összehasonlítják a betegek és a dolgozók székletmintáit, s ha mindkettőben megtalálható ugyanaz a baktérium, akkor az azt jelenti, hogy mégis a somogyi üzem túrója okozta a fertőzést.
Takács József, a Dráva Tej Kft. ügyvezetője tudósítónknak elmondta, hogy a cégnél nagyon szigorúan veszik a higiéniai előírásokat, biztosak abban, hogy náluk nem volt szalmonellás termék. Takács József egyébként úgy látja, hogy az ÁNTSZ megkésett a vizsgálattal, hisz az első megbetegedések után tíz nappal végezte el a termékek kontrollját.
A cégvezető megjegyzése miatt megkerestük a dél-dunántúli ÁNTSZ-t, ám Szűcs Mária, a kaposvári intézet főorvosa azt közölte: pénteken nyilatkoznak az ügyben.