Megyeváltásra készül Balatonvilágos
Az 1400 lelkes falu életét alapvetően a szomszédos Siófok közelsége határozza meg. Többségük a Somogy megyei városba jár dolgozni, bevásárolni, ott találhatók a településen működő közüzemi cégek kirendeltségei. A balatonvilágosi iskola és óvoda idén szeptembertől a siófoki integrált oktatási központ tagintézményeként működik. A falut több közút, számos buszjárat és a vasút is közvetlenül összeköti Siófokkal, míg a jelenlegi kistérségi központ, Balatonalmádi vonattal és busszal is csak átszállással érhető el.
- A földhivatalba vagy az ÁNTSZ-be a 35 kilométerre levő Balatonfüredre kell átjárnunk, a legközelebbi rendőrkapitányságra és a munkaügyi kirendeltségre a 23 kilométerre lévő Balatonalmádiba kell utaznunk, de építési hatóságot, valamint okmányirodát is csak tőlünk 17 kilométerre, Balatonfűzfőn találunk. Ha a siófoki kistérséghez tartoznánk, mindent elintézhetnénk a szomszédos településen - mondja Fekete Barnabás.
A Somogy Megyei Önkormányzat és a Siófoki Kistérségi Társulás is írásban jelezte, hogy szívesen fogadják Balatonvilágost. A Veszprém megyei hatóságok és testületek közül csak a megyei önkormányzat és a megyei bíróság nem támogatja a megyeváltást. Horváth György, a Veszprém Megyei Bíróság elnöke kérdésünkre elmondta: nem kívánják megakadályozni a világosiak törekvését, ám Veszprém megye iránti elkötelezettségükből fakadóan nem adhattak ki támogató nyilatkozatot a váltásra.
Ha a népszavazáson a váltást szorgalmazók lesznek többségben, a balatonvilágosi önkormányzatnak legkésőbb 2009 áprilisáig kell jeleznie a település szándékát a regionális közigazgatási hivatalnál. A kérést az Önkormányzati Minisztérium terjeszti majd az Országgyűlés elé, amelynek a jóváhagyását követően a köztársasági elnök jövő év decemberében hirdetheti ki a változást. A megyeváltás azonban csak a következő helyhatósági választások napján léphet életbe.