Indul a téli virágverseny
A vágott vázadíszek mellett kevés növény van, amelyik karácsony tájára időzíti virágzását. A legfontosabb feladat az ünnepekig ezek megőrzése. Késő ősszel, télen általában tilalmas a tápoldatozás, de ha jól ismerik növényeiket, a virágozni készülőket negyed adag, virágzást ösztönző tápoldattal lehet segíteni.
Ha a karácsonyi kaktusz virágrügyei nyáron jól tartottak, most készülődnek nyílni. A cserepet óvatosan karácsonyi helyére kell állítani, és később már nem szabad mozgatni, mert a növény az apró virágrügyek eldobálásával válaszolhat a bolygatásra. Fehér, piros, rózsaszín vagy lilásvörös virágai karácsony táján jelennek meg a hajtások csúcsán - attól függően, melyik változatról van szó. A karácsonyi kaktusz általában magas páratartalmat igényel, s novembertől meghálálja a gyakori öntözést és a nedves kavicsaljat. Aki a nyári tartását elrontotta, s ezért a kaktusz már korábban virágzott, ne várjon tovább, kezdje meg a pihentetést, különben a karácsonyi kaktusz a tél végén még egyszer hozhat virágot, de ez a gyengüléséhez vezet.
Szinte minden lakásban van egy-két ciklámen. Ahhoz, hogy virágai karácsonyig kitartsanak, a lakás leghűvösebb ablakának közelében kell neki helyet találni. Csak mérsékelten, csőrös kannával kell öntözni, ügyelve arra, hogy a sűrűn álló leveleket és virágbimbókat ne érje víz. Különben elrothadnak, s a gumó is megbetegedhet. A legegyszerűbb a ciklámen edényét kézbe venni, úgy önteni a vizet a cserép belső peremére. Az elsárgult leveleket, elszáradt virágokat tőből ki kell tépni.
Annak, akinek sikerül a mikulásvirágot egész évben életben tartania, nem kell újat vennie, a többség azonban novemberben indul beszerző útra. A mikulásvirágról érdemes megjegyezni, hogy minél nagyobb, ágasabb, annál jobban díszít, ám igen kevés az esély arra, hogy egy átlagosnak mondható lakásban egy kis növényből ilyet neveljünk.
Igazi különlegesség a fokföldi jácint. A dél-afrikai hagymást nálunk cserepes növényként ismerik. Nagyon dekoratív, hiszen zöld, foltos tulipánlevelei között, zöldes barnásvörös virágszáron sorjáznak a lángvörös bimbók, később zöld vagy sárga színű, füzért alkotó virágai. Léteznek más színű hibridjei is. Még most sem késő apró hagymáit cserépbe dugni. Virágoztatni, az amarilliszekhez hasonlóan kell. A jól megvilágított, kissé hűvösebb helyeken érzi kellemesen magát.
Az amarilliszek lehetnek az igazi karácsonyi csodák. Virágoztatásukhoz nyolc hétre van szükség. Mindenekelőtt jó minőségű virágföldet kell beszerezni, ezek a drágábbak közül valók: 25 liter akár kétezer forintba is kerülhet. A kiválasztott nagy méretű cserép földjébe úgy kell a viszonylag nagy hagymát benyomni, hogy egyharmada kilógjon. Ezek után nyolc hétig szobahőmérsékleten kell tartani a cserepet. Kezdetben kevés vizet igényel, amint azonban a virágszár is megjelenik, bőségesen kell öntözni. A locsolás ütemére ügyelni kell, mert ha kezdetben sok vizet kap, a hagyma bődületes mennyiségű levelet hajt, és a virág jobbik esetben is legfeljebb csökött lesz, de az is előfordulhat, hogy nem hoz virágot.
A fehér kála hajtatásával is lehet próbálkozni. Rizómáit novemberben humuszos földdel töltött nagy cserépbe 3-5 centi mélyre kell dugni. A fejlődéséhez 16-18 fokos hőmérsékletre, világos helyiségre van szüksége. Ha jól érzi magát, egész télen folyamatosan hozza virágait.
Nem tud zöld ágra vergődni növényével? Kérjen segítséget a szerzőtől! czaunerp@nepszabadsag.hu vagy www.kertesz.nolblog.hu