Gyorsan az unión kívül rekedt a kínai melamin

A hosszú élelmiszerlánc jelenti az egyik legnagyobb élelmiszer-biztonsági kockázatot - állítja Riitta Maijala, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) értékelési igazgatója, akivel az EFSA Budapesten zajló szemináriumán beszélgettünk.

A kétnapos szeminárium célja, hogy ösztönözze az új tagállamok élelmiszer-biztonsági szakembereit, vegyenek részt az EFSA tudományos szakbizottságainak munkájában (hasonló tanácskozásra egy hónap múlva Varsóban is sor kerül majd). Az igazgató szerint a részvétel nemcsak az új tagállamok érdekét - közvetve a biztonsággal kapcsolatos szabályozás és gyakorlat egy szintre hozását - szolgálná, hanem magának az EFSA-nak is a javára válna. Ennek alátámasztására Riitta Maijala megjegyezte: a magyar tudomány felkészültsége ezen a területen kimagasló, nemcsak az újonnan csatlakozottakkal, hanem a régi tagokkal összehasonlítva is. Magyarországot jelenleg négy szakértő képviseli az EFSA stábjában (Bánáti Diána személyében az uniós hatóság igazgatóságának magyar elnöke van), és a testület szeretné ezt a számot, és az együttműködő szakemberek hálózatát bővíteni.

Kérdésünkre - hogy mely területeken (például a növényvédő szerek használatában, a génkezelt élelmiszerek megjelenésében, esetleg a mesterséges adalékanyagok vagy a káros mikroorganizmusok felől) fenyegeti a legnagyobb veszély az európai fogyasztót, Riitta Maijala úgy fogalmazott: bár mindegyik területet vizsgálják, nem lehet egyetlen tényezőt kiemelni. A hosszú élelmiszerlánc minden szeme önálló kockázatforrás: a termelés vagy termesztés, a takarmányozás, a vegyszerhasználat, a feldolgozás, a tartósítás, a csomagolás, a szállítás és persze a kereskedelem is.

Minél hosszabb a lánc, annál több a veszély - szögezte le. Az igazgató ugyanakkor azt is megjegyezte: a határok megnyitása önmagában nem növelte, hanem inkább csak megváltoztatta a kockázatokat. Az áruk nagyobb területen és kevesebb kontroll mellett mozognak, ám az EU a külső határokon erősebben és hatékonyabban tudja érvényesíteni meglehetősen kemény élelmiszer-biztonsági előírásait, mint amire az államok egymagukban képesek lennének. Erre szerinte a melaminügy szolgáltatta a legfrissebb példát: az első (kínai) hírek megjelenésétől számítva öt napon belül elkészültek az ajánlások a nemzeti hatóságok számára, és a problémát, illetve a szennyezett élelmiszert sikerült kívül rekeszteni az uniós határokon.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.