Prágában letartóztatták az Aranykéz utcai robbantás egyik gyanúsítottját
Értesüléseinket Tomás Hulan, a prágai rendőrfőkapitányság szóvivője megerősítette. Tájékoztatása szerint a cseh rendőrök vasárnapra virradóra Prága külvárosában igazoltattak egy gépkocsivezetőt, akiről röviddel később kiderült, hogy jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztott. Előállítása után egyértelművé vált az is, hogy iratai hamisak, ezért előzetes letartóztatásba helyezték őt.
Több mint tízórás nyomozás és kutatás során - amelybe prágai értesüléseink szerint az Interpol, továbbá a szlovákiai rendőrök is bekapcsolódtak - bebizonyosodott, hogy az illető Jozef Rohác, a dél-szlovákiai Lévához közeli faluból származó közveszélyes bűnöző, akinek a kezéhez legalább tíz gyilkosság tapad. Kilenc évig keresték.
Őt és ugyancsak évek óta körözött társát, Imrich Oláhot gyanúsítják a rendőrséggel együttműködő Boros Tamás elleni merénylettel, akit Budapest belvárosában, fényes nappal, egy parkoló gépkocsiba rejtett pokolgéppel öltek meg. Vele együtt még három vétlen, éppen arra járó áldozata volt az esetnek.
Az elmúlt években a magyar és a szlovák sajtóban olyan információk is megjelentek, amelyek szerint a kilencvenes években elkövetett többi budapesti robbantás - Országház, FKGP-székház, Torgyán-villa, Szájer József lakása - ugyancsak Rohác és Oláh kéznyomait viseli.
Mindkettőjüket azzal is gyanúsítják, hogy Szlovákiában is számos merényletet és véres maffialeszámolást követtek el. Állítólag 1996 áprilisában ők helyeztek el pokolgépet Jozef Remiás gépkocsija alá, amely felrobbant, s a benne ülő rendőr azonnal szörnyethalt. A rendőr volt a koronatanú ifjabb Michal Kovác volt szlovák elnök fiának 1995. augusztus végén történt, erőszakos ausztriai elhurcolásáa ügyében. Szlovákiai lapok éveken át arról cikkeztek, hogy a robbantásos merényleteket odahaza és Magyarországon is Vladimír Meciar országlása idején az Ivan Lexa vezette Szlovák Információs Szolgálat (SIS) szervezte, de hitelt érdemlő bizonyítékok eddig nem kerültek elő. Rohác elfogása és esetleges vallomása számos rejtélyes magyarországi és szlovákiai bűntényre fényt deríthet.
Értesüléseinket sem Szilvásy György titkosszolgálati miniszter, sem Laborcz Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója nem kívánta kommentálni.