Újrakezdik a nyomozást
Az államügyészség ezzel eleget tesz az ügyben kutakodó parlamenti vizsgálóbizottság ajánlásának: a bizottság a rendőrség számos mulasztását fedte fel, s a figyelmen kívül hagyott tanúvallomások, nem követett nyomok alapján nem zárta ki, hogy az akkor tízéves kislány elrablójának tettestársa is lehetett.
Natascha Kampusch nyolc és fél évi rabság után saját leleményének és bátorságának köszönhetően szabadult 2006 augusztusában. Elrablója, az akkor 44 éves Wolfgang Priklopil öngyilkos lett. A szökésekor 18 éves lány, aki teljes kamaszkorát a megszállott férfi hatalmában töltötte egy pincében, hermetikusan elzárva a külvilágtól, csak nehezen és meglehetősen diszkréten vallott a nyolc és fél év mindennapjairól, és a nyomozók - mindig pszichológusok jelenlétében - nem köny-nyen jutottak a részletekhez.
Bizonyos mulasztások helyrehozhatatlanok: az például, hogy az ezernyi bejelentés között elsikkadt egy, a rendőrséggel kapcsolatban álló férfi közlése a strasshofi férfiről, aki szerinte különösen viselkedett. Wolfgang Priklopil volt az illető, akit felkerestek ugyan a rendőrök házában, de a jelek szerint nem néztek körül alaposan, nem figyelték a házat és a férfit, és beérték kitérő válaszaival. Ha akkor jelentőséget tulajdonítanak a bejelentésnek, nyolc év rabságot takaríthattak volna meg Natascha Kampuschnak.
Egy másik mulasztás azonban valamennyire helyrehozható: Natascha akkor tízéves osztálytársai közül az egyik azt állította, hogy a kislány két férfivel szállt be abba a kisbuszba, amely azután rabságának helyszínére vitte. Később, a szabadulás után az áldozat védelmét ellátó szervezet nyomásának engedve Nataschát sem faggatták túl sokat erről, beérték azzal, hogy az öngyilkosságot elkövetett Priklopil személyében megvan a tettes.
Újabb kihallgatásra számíthat Ernst H., Priklopil egyetlen barátja, aki eddig azt vallotta, hogy semmit nem tudott a dologról. Priklopil zaklatott állapotban őt hívta fel, amikor a lány kiszabadult, igaz, azzal a mesével, hogy ittasan gázolt. Ernst H. vallomása szerint megpróbálta rábeszélni, hogy adja fel magát. Később, amikor Priklopil öngyilkosságáról és a gyerekrablási ügyről hallott, eszébe jutott, hogy egyszer barátjánál összetalálkozott egy fiatal lánnyal, akit Priklopil ismerőseként mutatott be. Most az államügyészség még egyszer kihallgatná a férfit, kicsit alaposabban utánanézve alibijének.
Az akták újbóli átvizsgálása bizonyos veszélyeket rejt: volt már példa arra, hogy a titkosított - mert személyiségi jogokat érint - vallomások a sajtóhoz kerültek. Emiatt a dokumentumokat biztonságos trezorban helyezték el. Most azonban a papírokat újra kézbe kell venni. Az igazságügyi minisztérium külön bizottságot létesít az ügy kezelésére.
Az immár 20 éves Natascha Kampusch, aki szakemberek segítségével igyekszik visszatalálni a mindennapi életbe, pótolni a kiesett tanulmányokat, üdvözölte a vizsgálat újraindítását. Számára valóságos sokk volt, amikor kiderült: volt egy olyan bejelentés, amely megrövidíthette volna rabságát. Ő ugyanakkor nem hisz a tettestárs elméletben - neki nem volt ilyen tapasztalata. Reméli azonban, hogy vallomásainak bizalmas vonatkozásai nem kerülnek a nyilvánosság elé. Elsősorban az elrablóhoz fűződő konkrét kapcsolatról van szó - ezt a témát a nyilvánosság előtt mindeddig következetesen kerülte.