Nemi felvilágosítás ötéves korban
A kényes témák megtárgyalását akadályozza azonban, hogy egyes prűd oktatók zavarban érzik magukat, amikor az egész osztály előtt nemi témák kerülnek szóba. A kötelező felvilágosítás bevezetése előtt a kormány mind a tanárok, mind a szülők képviselőivel meg akarja konzultálni, mi a legideálisabb módszer e kérdések megvitatására az osztályteremben.
Az első, döntően szkeptikus fogadtatás ellenére is Jim Knight "bátor és szükséges lépésnek" nevezte a kötelező szociális és egészségügyi oktatás bevezetését, mert a kormánynak "ebben az egyre öszszetettebb világban kötelessége megfelelő ismeretekkel és készségekkel felszerelni a fiatalokat. Így könnyebb lesz az átmenet a gyermekkorból a felnőttkorba. Az iskolák meglehetős szabadságot élveznek majd a konkrét tartalmat illetően, különösen az egyházakat kérik majd fel arra, hogy a felekezeti iskolákban a kormány instrukcióit saját irányelveikkel egészítsék ki.
A tantárgy bevezetését többek között az is indokolja, hogy Nagy-Britannia a fejlett világ egyik legmagasabb tinédzser terhességi rátájának kétes dicsőségével "büszkélkedhet", illetve a fiatalok között emelkedőben van a terhességmegszakítások és a nemi megbetegedések száma. Ezer szülő nő közül 27-nek 15 és 17 év közötti a kora. Egy, a BBC által rendelt felmérés szerint egyébként a megkérdezettek 64 százaléka gondolja úgy, hogy 11 éves kor alatt nem szabadna elkezdeni a nemi ismeretek oktatását, míg 36 százalék 13 éves kor alatt nem helyeselné, ha az osztályteremben "hivatalos" téma lenne a fogamzásgátlás.