Tovább vágják a védett erdőt

Figyelmeztetést kapott Magyarország az Európai Bizottságtól a sajóládi erdőben bekövetkezett természetkárosítás miatt.

Mint korábban többször is közöltük: a 180 hektáros Borsod-Abaúj-Zemplén megyei erdő - amely része az Európai Unió Natura 2000 különleges természetmegőrzési programjának - az illegális és legális fakitermelés következtében csaknem teljesen eltűnt. Az ügyben a debreceni Tiszántúli Természetvédők Társulata (TTT) kezdeményezett eljárást az Európai Bizottságnál, miután
a 2007-ben itthon tett büntetőfeljelentésük nyomán indult nyomozást a rendőrség és az ügyészség bűncselekmény hiányában megszüntette.

Zsák Tibor Ferenc, a TTT elnöke azt mondta: a társulás idén januárban kormányhatározat-módosítási javaslatot juttatott el a közjogi méltóságokhoz, valamint az illetékes minisztériumokhoz, ám érdemi választ nem kaptak. Pedig ezeket éppen a sajóládi erdő ügyében szerzett tapasztalatok alapján alkották meg. Egyebek mellett azt javasolták, hogy a sajóládi erdőhöz hasonlóan védett területeken ne lehessen kiadni fakivágási engedélyt a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi felügyelőség hozzájárulása nélkül.

Lapos Tamás, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) természeti erőforrások főosztályának vezetőhelyettese úgy fogalmazott: az Európai Bizottság felszólítása javarészt feltételezéseken alapul. Magyarországnak most két hónapja van arra, hogy kialakítsa álláspontját az ügyben. Ezt követően a bizottság is nyilatkozik róla, hogy elfogadja-e a magyar választ, majd ha továbbra is fennáll valamilyen probléma, újabb két hónap áll hazánk rendelkezésére azok rendezésére. Amennyiben ez sem elégíti ki a bizottság igényeit - és ha olyan súlyúnak tartják az ügyet -, eljárás indulhat Magyarországgal szemben a luxemburgi székhelyű Európai Bíróságon. Ez akár évekig is elhúzódhat.

Lapos Tamás hozzátette: a bizottság figyelmeztetésétől függetlenül az FVM, a környezetvédelmi és az igazságügyi tárca, valamint a Pénzügyminisztérium 2007-től folyamatosan, egymással egyeztetve dolgoznak a hasonló problémák elkerülése érdekében meghozandó szabályozásokon. Ezek elsősorban az illegális fakitermelés visszaszorítására irányulnak. A főosztályvezető-helyettes szerint ebben a folyamatban nagy szerepet szánnak az erdészeti hatóságnak.

A TTT szakértői időközben elkészítették a sajóládi erdő állapotfelmérését, és arra az eredményre jutottak, hogy elpusztult a veszélyeztetett fajok listáján szereplő kis Apolló-lepke, a színes tarkalepke, valamint a farkasalmalepke élőhelye. Ráadásul az erdő még mutatóba megmaradt egyhektárnyi területén újabb illegális fakivágások nyomait tapasztalták.

A védett erdő hűlt helye
A védett erdő hűlt helye
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.