Mágnesesen rezonáló depressziósok

Migrénesek, depressziósok, stroke-osok számára jó hír, hogy az Egyesült Államok gyógyszerügyi hatósága, az FDA engedélyezte az első olyan mágneses impulzusokkal működő készülék alkalmazását, melyet a koponyacsonton kívülről használhatnak a betegek.

Elsősorban olyan felnőtteknek ajánlják, akik nem reagálnak az antidepresszánsokra. Hiába jelennek meg ugyanis újabb és újabb gyógyszerek, a depreszsziós betegek közel ötöde rezisztens a kezelésre. Nekik jelenthet hatalmas előrelépést az új módszer - tette közzé az eredményt a New Scientist. A transzkraniális mágneses stimulációnak (TMS) nevezett módszer kevesebb kockázatot jelent, mint az elektródák beépítése vagy a végső eszközként alkalmazott sokkterápia.

A módszer lényege, hogy az eszközt a koponya bal oldalához illesztik, majd a berendezés gyorsan változó mágneses impulzusokat bocsát ki. A fejlesztők szerint az agysejtek ingerlése kis elektromos töltést vált ki, és az agy mélyebb területein is változást indít el. Egy kezelés negyven percig tart, melyet négy-hat héten át, hetente legfeljebb ötször ismételhetnek meg. Egy minap befejezett pennsylvaniai kísérletben a betegek több mint a fele számolt be javulásról.

Az FDA szerint további tesztekre van szükség annak megállapításához, hogy pontosan milyen dózisban használható az eljárás.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.