Az élvhajhász etruszkok emlékei
Időszámításunk előtt kilencszáz évvel jelentek meg az etruszkok - tizenkét városállamból állt birodalmuk. Erről a különleges népről nagyon keveset tudunk. Lehet, hogy az őslakosok egy csoportja erősödött meg, s hozta létre a félezer éven át fennálló birodalmat, de az is elképzelhető, hogy a Földközi-tenger távolabbi pontjáról telepedtek ide. Bizonytalanságunk oka, hogy nem maradt fenn etruszk irodalmi alkotás, nem fejtettük meg nyelvüket sem, így amit róluk tudunk, azt a kortársak beszámolóiból ismerjük, illetve városmaradványaikból fejtettünk meg. Mai ismereteinkről ad alapos betekintést a Rejtőzködő etruszk város címmel holnap megjelenő Népszabadság-DVD.
Épületeik alapja kő volt, a falak azonban fából, gipszből készültek, azaz régen elporladtak. Az etruszkok számára a túlvilági élet fontosabb volt, mint az e világi, ezért a gazdagok több teremből álló síremlékeket emeltek maguknak. Ezeket a kőépítményeket kidíszítették, cicomázták. A sírkamrafestmények árulkodnak gazdáik életéről, ami némi túlzással csak lakomákból és bujálkodásból állt. Az evészet-ivászat fáradalmait szerelmeskedéssel tetőzték be, majd másnap folytatták az egészet. A nők jogai alig tértek el a férfiakétól - persze csak akkor, ha ők is az előkelő osztály tagjai voltak -, így nekik is megadatott mindaz, ami az erősebb nemnek. Szabados életvitelük miatt a görögök roppant módon lenézték az etruszkokat, de félték is őket, mert a tengereken hajósaik hosszú időn keresztül legyőzhetetlenek voltak.
Az etruszkok hitték, hogy a jövő megjósolható, ezért minden isteni jelet fontosnak tartottak. Jóslásra felhasználták a villámok alakját, a borjúmájat is. A többistenhívő etruszkok a kozmoszt is élőnek hitték.
Az etruszk birodalom ellen támadó rómaiak az időszámítás előtti negyedik században sorra elfoglalták a városállamokat. A birodalom elhullott, az etruszkok beolvadtak a rómaiak közé.
Településeik romjai ma is lenyűgözők. Műszaki alkotásaik úgyszintén. Nekik köszönhetjük, és nem a rómaiaknak, a vízvezetékeket, az öntözőrendszereket, a boltozatokat és a boltíveket. Sokak szerint a római számrendszert is az etruszkok alkották meg.