Élő halottak rendőrkézen

Hét "halott" és tizenkét élő gyanúsítottja van a Magyarországon eddig elkövetett legnagyobb kárértékű életbiztosítási csalásnak. Persze a halottak is élnek, s ezt többségük részletes feltáró beismerő vallomása keretében már elismerte.

Június 19-én az egyik nagy biztosítótársaság feljelentése alapján kezdett nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda csalás gyanújával. A feljelentés szerint 2007 májusában egy férfi 20 millió forintos életbiztosítást kötött. Alig egy évvel később az ügyfél felesége bejelentette, hogy a férfi meghalt. Az asz-szony, mint kedvezményezett bejelentette igényét a biztosítási összegre.

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) tegnapi sajtótájékoztatóján a nyomozás irányítói nem részletezték, miért kezdett gyanakodni a biztosító, s rendelt el belső vizsgálatot, melynek végén - mint elhangzott - "valószínűsíteni lehetett, hogy a biztosított nem hunyt el". És valóban, a rendőrség is azt állapította meg, hogy az illető nem halt meg, a feleség bejelentése ellenére.

Az NNI kérésére, az általa meghatározott szempontok szerint a biztosító számos nagy összegű halálesetre szóló biztosítási kifizetést vizsgált felül, melyek között további hat esetet talált, amikor minden kétséget kizáróan bebizonyosodott, hogy a halott, aki után a kedvezményezettek a húszmilliós biztosítási összeget felvették, él. Valamennyi esetben hamis halotti bizonyítványokkal, boncolási jegyzőkönyvekkel, fiktív hatósági igazolással bizonyították a biztosított halálát.

Kiderült, hogy az élő halottak közül négyen ugyanannak a biztosítási ügynöknek, a velencei illetőségű T. Istvánnak az ügyfelei voltak. Bebizonyosodott továbbá az is, hogy egy másik biztosítónál is történtek visszaélések: az egyik "halott" 20 milliós biztosításának a kedvezményezettje maga a biztosítási ügynök volt.

Október 7-én és 8-án a Nemzeti Nyomozó Iroda Nyíregyházától Budapesten át Velencéig 13 különböző helyszínen tartott házkutatást és 19 személyt hallgatott ki gyanúsítottként; papíron elhunytakat és élőket, akik kilenc esetben összesen 180 millió forintot vettek fel kedvezményezettként. A tizedik esetben a rendőrség közbelépése miatt a biztosító már nem fizette ki a - mint kiderült, fiktív - halálesetért a pénzt.

Azóta valamennyi "halott" beismerte, hogy nagyon is él, és - többségük - részletesen beszámolt arról is, hogyan szervezték meg saját halálukat, s mi lett a felvett életbiztosítási öszszeg sorsa.

Arról, hogy az ötletgazdaként számon tartott T. és a többiek osztozkodtak-e, s ha igen, milyen arányban, a rendőrség egyelőre a nyomozás érdekében nem nyilatkozik.

Dócs András őrnagy, az NNI bűnügyi főosztályvezetője szerint nem zárható ki, hogy más biztosítók is a most feltárthoz hasonló szervezett csalás áldozatává váltak, s még azt sem lehet kijelenteni - mondta -, hogy T. István és köre számlájára csak a már do-kumentált kilenc befejezett és egy kísérleti szakban maradt csalás írható.

Nem zárható ki, hogy a rendőrség a biztosítókkal közösen - ha azok partnerek lesznek - évekre visszamenően ellenőrzi majd, hogy valóban elhunytak-e azok, akik után hozzátartozóik vagy mások halálesetre szóló életbiztosítás alapján biztosítási díjat vettek fel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.