Könyv és portál szól az ördöglakatról
Tavaly, az országos találkozó után három nagyméretű ördöglakatot állítottak fel Bakonysárkányban, az iskola melletti téren. A szerkezeteket Székely Márton helyi matematikatanár, a Bakonysárkányért Alapítvány kuratóriumi elnöke, az összejövetelek fő szervezője tervezte, aki a mostani találkozóra alkotott egy negyedik jókora, szabadtéri ördöglakatot is.
Az ördöglakat a legegyszerűbb és a legördögibb játék. Fából, netán fémből és fából, valamint spárgából készül, s háromféle típusa van: az egyiket le kell venni valahonnan, a másikat át kell helyezni valahová, a harmadikat ki kell fordítani vagy megváltoztatni eredeti helyzetét. Csakhogy már első pillantásra látszik, hogy ez lehetetlen. Elvégre egy apró lyukon miképpen tudnánk átdugni egy nagy fadarabot?
Itt jön a matematika - mondja Székely Márton, aki 24 éve gyűjti az ördöglakatokat, könyvet is írt róluk, s hét éve működteti azt a furfang.hu elnevezésű internetes honlapot, amelyet a gondolkodtató játékok iránt érdeklődők egyre többen látogatnak. Itt került szóba, hogy jó lenne, ha nemcsak virtuálisan tarthatnák egymással a kapcsolatot, hanem személyesen is találkozhatnának.
Székely tanár úr vállalkozott a szervezésre. A találkozó népes és sikeres lett: az idén csak a játékokra koncentráltak. Az ország legtávolabbi vidékeiről családok utaztak a rendezvényre Bakonysárkányba.
A tanár úr "10 játék 11 tüskén" elnevezésű logikai játéka része a matematikai oktatásnak: az egyik tanítványa tavaly hatodik lett az országos matematikai versenyen, egy másiktól a középiskolában megkérdezték, hogy matematika tagozatos osztályba járt-e, merthogy "ilyen dolgokat is tud".
Székely Márton szerint azonban az a lényeg, hogy ott, ahol százötven diákból háromnak van diplomás szülője, harmincan is versengenek az agyat, a logikát fejlesztő szabadtéri ördöglakat körül.