A versenyló ünnepe, botrány Párizsban
Párizsból jelentik kiküldött munkatársaink
Overdose-t számos magyar szurkoló kísérte el a francia fővárosba, a lelátón innen is, onnan is magyar szó hallatszott, nem egy rajongó a helyszínen izgulta végig, hogyan mutatkozik be kedvence a világ élmezőnyében. Mint láthattuk, izgalmakban végül is nem volt hiány.
Nem csak mi izgultunk. Mintha egész Párizs hetek óta csak a lóversenyre készült volna: a belvárosban szinte minden sarkon a Prix del' Arc de Triomphe óriásplakátjai köszöntek vissza. A pályához induló ingyenes buszon egy pillanatra az az érzésünk támad, mintha rossz járatra szálltunk volna. Biztos, hogy ez megy a Hippodrome de Longchamphoz? Hölgyek estélyi ruhában, tollas kalapokban, kísérőik drága öltönyökben, csokornyakkendőben. Nincs tévedés, mindenki a lóversenyre jött, nyitás előtt néhány perccel több száz méteres, tömött sorok kígyóznak a bejárat előtt. A tömeg akkora, mint szombat este az Eiffel-torony előtt, de a közönség mintha az Operából lépett volna ki.
Lóverseny? Úgy tűnik, Párizsban ez legalább annyira társasági esemény, mint sport. Vagy inkább fogadás. A futamok összesített díjazása a másfél milliárd forintot közelíti, a rendezés méltó körülményeiről a magukat diszkréten reklámozó katari olajtársaságok és távközlési cégek gondoskodtak. A fő versenyszámra, a 2400 méteres, klasszikus derbitávra önmagában négymillió eurós díjazás volt kiírva, itt egyébként az esélyes Zarkava győzött (és keresett 2 millió 285 ezer eurót a gazdájának).
Azért nemcsak osztották, gyűjtötték is a pénzt. Az ötemeletes lelátó gyakorlatilag minden szintjén pénztárak hosszú sora. De sorok állnak az üvegablakok előtt is, bankjegyeket gyűrögető, versenylistákat silabizáló, izgatott emberek toporognak az órát figyelve. Van, ahol már 2 euróért is lehet játszani, van, ahol 20 alatt szóba sem állnak az emberrel. (Maximális tétre utaló feliratot viszont hiába kerestünk.)
Aztán a futam botrányba fullad: a magyar csodaló elsőként ér célba, de a versenyt érvénytelenítik: a startnál egy ló, Fleeting Spirit a meghibásodott rajtgép miatt beragad. A pálya szélén álló bíró későn emeli a piros zászlót, és a belső részen futó lovak zsokéi már nem látják a jelzést, így több ló végigfutja a teljes távot, mások viszont útközben leállnak, és elindulnak vissza a starthoz. A magyar csapat szerint a bíró egyszerűen nem intette le a versenyt, hanem fenntartotta a zászlót, ami azt jelentette a zsokéknak, hogy minden rendben van. "Óriási blamázs ez a szervezőknek, amit nem akarnak elismerni, és most próbálják az egészet elsimítani" - mondja Mikóczy.
Overdose hiába nyert két-három hosszal, pályacsúccsal 11. versenyén is, gazdája hiába óvott. A szervezők úgy döntöttek, hogy valamennyi futam után, négy órával később újraindítják a mezőnyt. Ribárszki Sándor, Overdose trénere közli: nem indítják újra a lovat, "egy verseny elég volt. Nagyon dühös vagyok. 1700 kilométert utaztunk - hiába" - mondja. "Overdose pályarekorddal futotta le a versenyt. Ezek után nem volna tisztességes a lóval szemben, ha hagynánk, hogy ma újrafussa a versenyt - mondja Mikóczy Zoltán. "Nem érdekel sem a pénz, sem a jutalom, sem a felhajtás, egy a fontos: a ló egészséges maradjon" - teszi hozzá. Így dönt az Overdose mögött célba érkező másik két ló tulajdonosa is, a rájuk fogadók pedig visszakapják feltett pénzüket.
A futam előtt a fogadási irodák Overdose-t tartották a második legesélyesebbnek a győzelemre. Győzött. Ezúttal hiába. Nem rajta múlt...