Szürke bikanyolcszázezerért
A Várőr nevű bika miért ér meg neki ilyen sok pénzt? A tenyésztő - akinek összesen 124 marhája van - azt válaszolta: tenyészetében a különböző hasznosítási típusokat szeretné szétválogatni, ezért van szüksége minél több vérvonalra. A szürke marha bikáknak ugyanis minél jobb a pedigréjük, annál értékesebbek: a felmenőiket tizenhat ősig vezetik vissza, és rigorózus pontossággal számon tartják a különböző vérvonalakat, hogy a legkiválóbb egyedeket tudják kitenyészteni.
A Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Kht. által rendezett árverésen huszonkét állatot kínáltak eladásra. A szellemes névre hallgató jószágokat - volt közöttük Tróger, Vaku, Mafla és Valter - 315 és 540 ezer forint közötti kikiáltási áron kínálták. A legfiatalabb bika kétéves volt, a legidősebb pedig kilenc-, ami - mármint az éltes kor - egy szürke marha esetében nem hátrány, sőt minél idősebb egy bika, annál többet érhet, hiszen már sokszor bizonyíthatta tenyészállati kiválóságát. A magyar szürkéből az országban mintegy huszonkétezer példány van, a tenyészetek száma pedig eléri a kétszázötvenet.
S hogy miért tartanak ma szürke marhát? Gencsi Zoltán, a kht. vezetője azt mondta: sok esetben kedvtelésből veszik őket, hiszen egy férfiember hasonlóan bele tud bolondulni ezekbe az állatokba, mint a veterán autók gyűjtésébe vagy a lótartásba. A szürke marha egyúttal haszonállat is: nála jobb "fűnyíró" nem létezik a hagyományos magyar gyepterületeken. De nemcsak a tenyésztése, hanem a húsa is hasznot hozhat, hiszen kilója kétezer forintnál kezdődik, bélszínjének kilójáért pedig elkérnek akár négyezer-ötszáz forintot is.