Kezdődik a fagymenekítés

Sokan majd csak tavasszal veszik észre, hogy rosszul tudták új kerti vagy balkonnövényeik fagytűrő képességét. A rutinosabbak már készülődnek a fagyérzékeny növények teleltetésére, hogy az első fagy előtt ne rohammunkában kelljen ásni, cipekedni.

 

 

A kertekben jól tartott lombhullató növények már jelzik, vége a szezonnak. A muskátlik szerényebben hoznak új virágok, ahogy a leander bimbója is nagyon lassan nyílik. Az angyaltrombita hatalmas virágai fonynyadnak egy-egy hűvösebb éjszaka után, a fák levelei is színesednek.

A legtöbb mediterrán vagy délszaki növény nem bírja a szabadban a magyar telet. Ha a vásárláskor nem gondoltak megfelelő telelőhelyről, akkor már most érdemes keresni ilyet. Persze a legjobb az, amikor a kertet berendező úgy vásárol, hogy tisztában van téli lehetőségeivel. Egyetlen késlekedés, és többéves fáradságos ápolást tehet tönkre egy váratlanul érkező fagyhullám. Az sem mellékes, hogy ilyenkor általában drága növény megy tönkre. Ezért az érzékenyebb kerti növények téli elhelyezéséről gondoskodni kell. Sok vásárlót érhet meglepetés, ha cserjét vagy dézsás növényt vesz, és kiderül, hogy a virágkereskedő pontatlanul tájékoztatta, s a télállónak tartott drága növény mégsem bírja a hideget, vagy legalábbis fagytűrő képessége relatív, és keményebb hidegben kifagy - akár több év múlva is. Különösen óvatosan kell eljárni a dél- és nyugat-európai növényekkel, még akkor is, ha ezek Magyarországon is megélnek. Más egy olasz vagy egy bretagne-i faiskolában felnőni, ahol soha nem volt fagypont alatti hőmérséklet, s más Magyarországon az esetenkénti 10-20 fokos, napokig tartó mínuszokat túlélni. Mindenkinek ajánlható, hogy a Kárpát-medencében előforduló növények közül hazai szaporításút vásároljon, a mediterránokat pedig télen óvja.

Már a fagypont körüli hideget sem bírja az angyaltrombita, bugenvillea és a citrusok többsége. Ezekkel ne kockáztassunk, az első fagy hírére vigyük őket védett helyre. A leanderek, fuksziák, pálmák egy része mínusz öt fokig télálló. A babér, néhány bambusz és díszfű, rozmaring túléli a mínusz 10 vagy 15 fokot is, kellő takarással ennél keményebb fagyot is átvészelhetnek. Fagyérzékeny növények közül a legelterjedtebbek a leanderek. A nem túl erős éjszakai talaj menti fagyokat elviselik, ha napközben a hőmérő higanyszála 6-10 fokra emelkedik, de november közepén már a téli helyére érdemes cipelni az addig szabadban tartott növényt. A legjobb, ha világos, 5-10 fokos állandó hőmérsékletű helyen teleltetik. A leander, ha muszáj, kibírja a sötét helyet, a garázst is. Ilyenkor azonban csak mérsékelten szabad öntözni. A leandert, ahogy más növényeket is, a behordás előtt meg kell szabadítani kártevőitől, mert fedett helyen már körülményesebb a permetezés.

A citrusfélék fiatal hajtásai, az enyhébb, fagypont alatti hőmérsékleten elpusztulnak. A növény számára a legkedvezőbb, ha világos helyen, 5-8 fokos hőmérsékleten töltheti a telet. A szobában, a számukra ideálisnak éppen nem mondható száraz levegőn legyengülnek, megtámadja őket a korompenész és a pajzstetű. A fuksziát kissé vissza kell vágni teleltetés előtt. Ahogy a fiatal angyaltrombita, úgy a fukszia is az 5-12 fokos, világos helyiségben, kevés öntözéssel éli túl legjobban a telet. Az angyaltrombita hajtásvégeit az első szimmetrikus levélpárig kell visszavágni. Az angyaltrombita vegetatív szaporításának most van itt az ideje. Hajtásdarabja vízben könynyen meggyökereztethető.

A kert legmelegebb helyére telepített fügét csak fiatal korában kell télen védeni. Amíg meg nem erősödik, elegendő védelmet nyújt a tő takarása, ugyanis ha ez megfelelő, akkor a legkeményebb tél után is újra kihajt. Az öt-hat éves fügefa ágai már annyira megerősödnek, hogy az átlagos telet a növény minden része túléli. Sikeres védelmet nyújt az is, ha több réteg papírba burkolják az ágakat.

A pálmák téli hőmérsékletigénye a fajták szerint eltérő. Azonos azonban, hogy a világos téli helyet kedvelik. Különben a sötétben megzavarodó növény hajtásai megnyúlnak, elhajolnak, gyengülnek. Ma már nagy számban árulnak fagytűrő pálmákat is a magyar kertészetekben, de ezek tűrőképessége sem végtelen, egy igazán kemény tél ezeket is kipusztíthatja, így érdemesebb őket minél védettebb helyre tenni.

A gyakorló hobbikertészek többféle muskátliteleltető módszert ismernek. A legegyszerűbb, amikor a növény cserepét világos és legfeljebb 6-8 Celsius-fokra hűlő helyiségbe, verandára, folyósóra viszik. Itt már csak arra kell vigyázni, hogy a talaj teljesen ne száradjon ki. Egy másik lehetőség, amikor a balkonláda tucatnyi növényének gyökerét és hajtását alaposan visszametszve egyetlen cserépbe ültetik, s ezt viszik fagymentes pincébe és tavasszal a pezsdülő egyedeket több órára vízbe áztatják. Ezt követően ültethető nyári helyére. Sokan esküsznek a szárítóköteles módszerre. A talajuktól megtisztított növényeket a fagymentes pincében kihúzott szárítókötélre kell akasztani. A leveleket és virágokat sem kell eltávolítani, mert az esetleges sebzések nem gyógyulnak be. Ilyenkor fertőződhet vagy teljesen kiszáradhat a muskátli.

Teleltetési ábécé

 

NövényTeleltetés helyeKülönleges igény
Angyaltrombitavilágos, vagy sötét, 4-12 fokteleltetés előtt alapos visszametszés
Agávevilágos, 5 fokszárazon, tüskéi szúrnak!
Bambusz (nem fagyálló)világos 5-10 fokkevés öntözés
Banánvilágos, 10 foka külső leveleit le kell vágni
Borbolya szabadbanedényben átfagyástól védelem
Bugenvilleavilágos, 8-12 fokonteleltetés előtt metszés
Citrusvilágos helyen 4-8 fokgyakori szellőztetés
Cserjés pimpószabadbantakarás
Fügekisebb fagyok után világos, sötét 2-4 fokkevés öntözés
Golgotavirágvilágos, 8-12 fokvisszametszés után szárazon
Hortenzia gyenge fagyok után, világos, vagy sötétgyökérlabda nem száradhat ki
Kaméliafagyok előtt világos helya virágzás végéig hűvösen, virágzás alatt 15-18 fokon, csekély öntözés
Jukkavilágos, 5-10 fokhavonta egy öntözés
Leandervilágos 4-8 fokszolid metszés
Muskátlifagyok előtt világos, 5 fok
Olajfavilágos, vagy sötét 2-10 foksötétben elveszíti leveleit
Rododendronszabadbanszél és fagyvédelem
Rózsa szabadbanfelkupacolás
Szerelemvirágárnyas 4-8 fokonaz örökzöldeket öntözni kell, a lombhullatókat nem
Zanótszabadban takarás
Ami a tengerparton simán kitelel a szabadban, azt nálunk be kell cipelni
Ami a tengerparton simán kitelel a szabadban, azt nálunk be kell cipelni
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.