Szelektív házalás
Elsőként állítottak rendszerbe - egyelőre kísérleti jelleggel - szelektívhulladék-gyűjtő berendezést Budapesten, a Gazdagréti lakótelep egyik tízemeletes panelépületében. Az újszerű megoldással a lépcsőházakban emeletenként lehet elkülöníteni a háztartási szemetet, így azzal nem kell elmenni az utcai hulladékgyűjtő-szigetekig. A rendszer nem csak a részleges gépesítés miatt egyedülálló: a házon belüli elkülönítésen túl, az elszállításról és az ártalmatlanításról is gondoskodnak. Utóbbiakat a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. különdíj nélkül vállalta.
A Regős utca 11. szám alatt felszerelt rendszer az ÖKO-Pannon Kht. támogatásával valósult meg, összesen 1,6 millió forintért. A városrész a két hónapos tesztidőszak után további öt ilyen berendezés telepítését tervezi, ezek költségét saját forrásból finanszírozza.
Újbuda az utóbbi években számos környezetvédelmi intézkedést hozott, ezek egyik fontos eleme volt a szelektív hulladékgyűjtésnek az egész XI. kerületre kiterjedő kialakítása. Az önkományzat az országban szinte elsőként látta meg a fantáziát a rendszerszerű üzemeltetésben. Információink szerint a városrész egyik képviselője hívta fel a figyelmet a debreceni Szabó János találmányára, a hulladékszeparátorra (erről bővebb információ található a panelhulladek.hu internetes oldalon).
Mivel a berendezés illeszkedik a kerület zöldcélú fejlesztéseihez, a városrész vállalata a kísérlet elindítását. Molnár Gyula polgármester elmondta: miközben a lakók megismerik a berendezést, a kerület információkat gyűjt arról, mennyire használható a mindennapokban. Újbuda eltökélt a szelektív hulladékgyűjtés mellett: ha a hulladékszeparátor beválik, a jövőben egyre több XI. kerületi panelépületben valósulhat meg a lépcsőházankénti szelektív hulladékgyűjtés. A lakóközösségek ehhez jó eséllyel pályázhatnak majd a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség európai uniós pályázatára.
Az egyszerű felépítésű, kevés alkatrészből álló berendezést minden korosztály könynyedén használhatja, és beszereléséhez elegendő a jelenlegi szemétledobók kismértékű átalakítása. Két fő egységből áll, egyik az emeleti ledobóaknához kapcsolódó irányítórendszer, a másik a szeméttárolóban lévő szeparáló berendezés. A lakók a hulladék fajtájától függően ledobás előtt a gombokkal előválasztanak (vegyes háztartási, újrahasznosítható papír vagy műanyag). Az estleges torlódást és a hulladék keveredését megakadályozza, hogy a kiválasztás csak akkor lehetséges, ha azonos időben más emeleten a lakók nem használják a szerkezetet.
A másik fő egységet, a szeparálót a lakók szintén az emeleti nyomógombokkal vezérlik, a berendezés pedig a hulladékot a megfelelő gyűjtő-tároló edénybe irányítja. A jobb helykihasználás miatt a ledobók mellé minden emeleten palackpréselőt helyeztek el a műanyagflakonok összenyomására.
A házi hulladékszelektálást lehetővé tevő berendezés révén a közös képviselő elmondása szerint a szemét szállítási díja akár a felére csökkenhetne, ugyanis a hat lépcsőház évenkénti szemétszállítási díja közel 5,5 millió forintot tesz ki. Az ebből megtakarított összeget pedig más célokra használnák fel. Debrecenben kísérleti jelleggel két hasonló rendszer már megvalósult 2008-ban. Az itt készített tanulmányok és felmérések alapján a tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberek szívesen használják ezt a hulladékkezelési módszert. Egy lépcsőházból egy hónap alatt 4,4 köbméter újrahasznosítható hulladékot szállítottak el. A felmérések szerint a hulladékot még nem válogatók 70 százaléka úgy nyilatkozik, hogy megfelelő körülmények között ő is hajlandó lenne szelektálni a háztartásában keletkező szemetet. (K. E.)