Városból a kertvárosba
- Pécsett évek óta túlkínálat van az ingatlanpiacon, a forgalom mindig csak augusztusban élénkül fel némileg - mondta Hornung Tibor, a Duna House ingatlanközvetítő pécsi irodáinak vezetője. - A szeptemberi tanévkezdet előtt ugyanis sok szülő dönt úgy, hogy egyetemi tanulmányai miatt Pécsre költöző gyermekének lakást vesz, s bérleti díj helyett inkább törlesztőrészletet fizet.
Hornung Tibor szerint Pécsett elsősorban az olcsóbb, 10 millió forint alatti panelok és az új építésű társasházi lakások keresettek. A jobbára panelházakból álló pécsi Kertvárosban 130-160 ezer forintos négyzetméteráron lehet lakást venni. Ennél 20-30 ezer forinttal magasabbak a tarifák az egyetemhez közeli Uránvárosban és az Egyetemvárosban. A belvárosi, régi, gázfűtéses lakások négyzetmétere 200-250 ezer, az új építésűek 300-350 ezer forintba kerülnek.
Míg a pécsi lakások iránt jobbára csak augusztusban nő meg a kereslet, addig a város vonzáskörzetében lévő települések ingatlanait folyamatosan keresik. Évek óta növekszik ugyanis azok száma, akik kiköltöznek a városból. A Pécstől 5-10 kilométerre fekvő településeken már 4-6 millió forintért lehet telket vásárolni.
Győrben stagnál az ingatlanpiac. Párhuzamosan több külföldi befektető is nagyszabású lakásépítési programot indított, s bár az értékesítés pontos adatait üzleti titokként kezelik, a hírek szerint az eladások üteme a vártnál lassúbb. Erre utal az is: sok az akció, s emelt szintű, szerkezetkész lakásokhoz már 260-270 ezer forintos négyzetméteráron hozzá lehet jutni. Nem élénkebb a használt lakások forgalma sem. A legnehezebb a panelokon túladni, a másfél szobásak mindössze 7 millió forint körüli áron kelnek el. Azokat a paneleket sem könynyebb eladni, amelyeket a város segítségével felújítottak a tulajdonosok, és a nagyobb belmagasságú, régi polgári lakásokra sincs igazán kereslet Győrött. Ez valószínűleg annak tudható be, hogy - bár a nagyvárosok közül itt a legalacsonyabb a távfűtés díja - a lakók félnek a nagy légtér miatti rezsiköltségektől.
Népszerűek a nagyok "holdjai"
Továbbra is népszerűek viszont a várost övező területek, főleg Ménfőcsanak és Gyirmót. Ezeken a városrészeken azonban nagyon magas a telekár, tízmillió alatt építési telekhez nem nagyon lehet hozzájutni. A vonzáskörzetbe szívesen költöznek ki a kisgyerekes családok, ám az idősebb generációnál erőteljesen megindult egy visszatelepedési folyamat. Ez a tendencia pedig rövidesen befolyásolja az ingatlanpiacot is. A kiköltözők közül vélhetően többen vásárolnak, mint építenek a külső negyedekben, hiszen ott felszabadulnak a középkorúak és az idősebb korosztály lakásai. A beköltözők inkább a centrum közelében vagy a családi házas környékeken keresnek majd társasházi lakásokat.
- Veszprémben az elmúlt egy-két évben nem változott érzékelhetően az ingatlanpiac, nem történtek jelentős mozgások - mondja Ráski Tamás, a veszprémi Nívó Ingatlanforgalmi Szakértő Iroda vezetője. Továbbra is hiány van építési telkekből, új parcellákhoz csak a város nyugati határában lehet jutni 17-22 ezer forintos négyzetméteráron. Ezenkívül leginkább néhány belvárosi foghíjtelken, illetve az eldózerolásra váró, lepusztult, régi házak helyén lehet építkezni a megyeszékhelyen. Jóval nagyobb a kínálat a Veszprém környéki falvakban: Felsőörsön, Nemesvámoson, Sólyon vagy Márkón már fél vagy harmadáron is lehet kapni közművesített telkeket.
Új építésű lakásokból jelenleg nincs hiány Veszprémben, mivel néhány hónapja kezdődött meg a 273 lakásos Cédrus-lakópark lakásainak az árusítása, valamint több kisebb társasházi ingatlan értékesítése. Az átlagár négyzetméterenként 260 ezer forint körül mozog, ám az ingatlanok fekvésétől függően ez húsz százalékkal olcsóbb, illetve drágább is lehet. A használt lakások piacán elsősorban a 8-10 millióért árult közepes vagy rosszabb állapotú, egyedi fűtésű téglalakásokat keresik. Ugyancsak keresettek a 68-72 négyzetméter alapterületű, egy plusz három félszobás, tömbfűtéses panellakások, amelyekhez 10-12 millió forintért lehet hozzájutni.
Nyögvenyelősen megy a panel
Ráski Tamás szerint hosszú évek óta alapvetően befolyásolja a veszprémi ingatlanpiacot a Pannon Egyetem léte: augusztusban és szeptemberben jelentősen megugrik a használt és az új építésű lakások forgalma, sokan ugyanis hosszú távú befektetésként lakást vásárolnak egyetemista gyermekeik számára. Évek óta tartó tendencia Veszprémben az is, hogy a középkorú családok a lakótelepi lakásokból kertes házakba igyekeznek költözni. Erre leginkább csak akkor van esélyük, ha a megyeszékhelyet is elhagyják. A Veszprém környéki falvakban a 20-25 millió forintos családi házak a legkeresettebbek. Ezek megvásárlásához a veszprémi panel eladásán túl a vevőknek általában 8-10 millió forintos hitel felvételére is szükségük van.
Pangó piacról beszélnek az ingatlankereskedők Zalaegerszegen, ahol már csak az új vagy az egy-két éves lakások iránt van viszonylag nagy kereslet. Ezek jelenleg 180-200 ezer forintos négyzetméteráron kelnek el, igaz, a nagyobb alapterületű, így drágább lakásokra már nehéz vevőt találni. Keresettek még Zalaegerszegen és a 10-15 kilométeres vonzáskörzetében lévő településeken az olcsóbbnak számító, 7-8 milliós építési telkek, valamint a 15-20 milliós árkategóriába tartozó, 5-10 éves, kertes házak. Nincs könnyű helyzetben az, aki Zalaegerszegen paneltól válna meg, mivel még a rendkívül nyomott, 120 ezer forintos négyzetméteráron is kicsi a kereslet ezekre a lakásokra. Zalaegerszegen a téglaépítésű lakás sem kelendő, gyors eladására csak az a tulajdonos számíthat, aki legfeljebb 150 ezer forintos árat kér.
Debrecenben is az új építésű lakások a legkelendőbbek, ezeket a város szinte bármely pontján bármikor el lehet adni, míg a legnehezebben az ötven-hatvan négyzetméteres, használt panellakások kelnek el - tudtuk meg Lévai Lászlónétól, a Duna House ingatlanközvetítő iroda vezetőjétől. Szerinte az említett panellakások ára jelenleg 7,5-8 millió, míg a lakóparkokban az új építésű, jobb helyen fekvő ingatlanok négyzetmétere 220-310 ezer forint között változik. Nehéz túladni a hatvan négyzetméternél nagyobb területű, használt lakásokon, mert ezeknek nemcsak az ára magasabb, hanem a fenntartási költsége is.
Sok szülő inkább vesz, mint bérel
Debrecen ingatlanpiacának egyik legfőbb jellegzetessége a lakóparkok gomba módra való szaporodása, ami már a városképre is jelentős hatást gyakorol. Civil szervezetek és természetvédelmi társaságok évek óta tiltakoznak az ellen, hogy az ingatlanbefektetők rá akarják tenni a kezüket a védettséget élvező, Nagyerdő melletti területekre is. A tiltakozók az elmúlt években sikerrel megakadályozták, hogy egy, a Nagyerdő közvetlen szomszédságában fekvő utcában többemeletes házak épüljenek, a közgyűlés az érintett területre korlátozást és kertvárosias beépítést rendelt el.
A cívisváros ingatlankínálatára, -keresletére is döntő hatással van az egyetemisták jelenléte. Ezzel kapcsolatban Lévai Lászlóné azt mondta: egyre gyakoribb, hogy a nem debreceni származású egyetemistáknak a szülők lakást vásárolnak a városban, mert a hiteltörlesztés jobban megéri nekik, mint ha albérletet fizetnének. Mint mondta, egy átlagos albérlet havi bére Debrecenben 40-50 ezer forint, de körülbelül ugyanennyi egy tízmilliós lakás havi törlesztőrészlete is.