Dési Huber-művek kalapács alatt
Ne számítson tehát különösebben főművekre az a gyűjtő, aki az Arte Galéria hagyatéki árverésére indul Dési Hubereket "vadászni". Hiszen Dési Huber Istvánné most pénteken kalapács alá kerülő hagyatékát a múzeumok már régen "kimazsolázták" - ám a bemutatott kollekció még így is rengeteg érdekességet kínál az érdeklődők és a gyűjtők (nem utolsósorban a kispénzű gyűjtők) számára. A nagy terjedelmű anyagban nem csak a képzőművész, hanem a rokoni-baráti körhöz tartozó Sugár Andor festő és Sugár Kata fotóművész, továbbá egyebek között Molnár Edit, Zala Tibor, Marosán Gyula Bortnyik Sándor, Beck András vagy Jakovits József munkái is megtalálhatók.
A legtöbb örömet alighanem a kézirat- és fotógyűjtőknek szerezhet az aukció. Az árverési tételek csaknem fele irat, dokumentum. Találhatók köztük önéletrajzi visszaemlékezések, levelek, feljegyzések, könyvek, katalógusok. A művésztársak sajátkezű iratai között olyan nevek szerepelnek, mint Kmetty János, Frank Frigyes, Kovács Margit, Lukács Ágnes, Szántó Piroska. Érdeklődésre tarthatnak számot a közéleti emberek és politikusok - Kádár János, Acél György, Rákosi Mátyás, Balogh Edgár, Major Máté, Szabolcsi Miklós - levelei is.
A művek lajstromában Dési Huber remek grafikai anyaggal van jelen. Ritkaságnak számítanak a most eladásra kínált rézkarcai, de igen méltányosnak tetsző árakon kínál az Arte nagyobb méretű egyedi lapokat: jellegzetes szén- és tusrajzokat, akvarelleket is. A kollekcióban - érthető módon - kevés az olajfestmény; ezeket alapos restaurátori munka mentett meg az enyészettől. Közülük a legnagyobb gyűjtői érdeklődést vélhetően a harmincas évekből származó két mű: a konstruktivista jegyeket viselő Fekete lány és a Tájkép házakkal váltja majd ki. De könnyen licitverseny alakulhat ki például Beck bronz Bartók-fejéért, Jakovits terrakotta Zsákolókjáért vagy Marosán akvarelljéért. (K. T.)