Romlott savanyúságot kevertek frissel

Az élelmiszerlánc-biztonsági felügyelet munkatársaihoz több bejelentés érkezett a Csongrád megyei Öttömösről, hogy ismét savanyítanak az Arany Delikát Plusz Kft. telephelyén.

Ebben az alapvető higiéniai feltételeket is nélkülöző üzemben 2005-ben és 2006-ban is találtak nagy mennyiségű savanyúságot az élelmiszer-ellenőrök. Mindkét esetben elrendelték a megsemmisítést - ezt 2005-ben meg is tették, 2006-ban azonban a cég tulajdonosai a bíróságon támadták meg a hatósági döntést. A bíróság nemrégiben hirdetett ítéletet - az élelmiszer-biztonsági hatóság javára döntött. Mint az a szerdán tartott ellenőrzés során kiderült, a kétéves csalamádét most összekeverték friss zöldséggel. Szigeti Sándor, Csongrád megyei főállatorvos szerint a cég nagy valószínűséggel már adott el az egészségre is veszélyt jelentő savanyúságból élelmiszer-nagykereskedő cégeknek. Csaknem négyezer, egy- és ötliteres üvegbe csomagolt vágott savanyúságot - káposztát és uborkát - foglaltak le a hatóságok.

Az ellenőrzéskor a telepen megtalálták az ott dolgozók iratait, de a tetten érés elmaradt: elszaladtak az alkalmazottak. A faluból szólhatott valaki nekik, amikor meglátták a községháza előtt gyülekező élelmiszer-ellenőröket, adóhatósági és munkaügyi ellenőröket, akik arra vártak, hogy a helybeli jegyző majd hatósági tanút ad melléjük. A főállatorvos szerint Öttömösön a lakosság egy része támogatja az illegális üzemet, mert savanyítani való zöldséget vásárol fel a munkanélküliségtől erősen sújtott településen. Másokat viszont zavar a telepről terjengő bűz: nincs a feketén foglalkoztatott dolgozók számára WC, a hulladékot a talajba ássák el.

Megkérdeztük Szigeti Sándortól: ennyire tehetetlen a hatóság a jogszabályok megszegőivel? A főállatorvos azt felelte: csak az idén szeptember elseje óta teszi lehetővé a jogszabály, hogy a hatósági ellenőrök zárletörést is alkalmazhassanak, ha nem engedik be őket a telepre. Az is az illegális élelmiszer-előállítókat segítette korábban, hogy a hatóság csak akkor léphetett fel velük szemben, ha az elkészült árut már forgalomba hozták.

Korábban nem volt lehetőség arra, hogy a cég vezetőit büntetőjogi felelősségre vonják - most viszont igen: ez esetben mind a közegészségügyi veszélyeztetés, mind a környezetkárosítás bűncselekménye felmerülhet. Az élelmiszer-biztonsági hatóság ezért az iratokat átadja az ügyészségnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.