A kormány rájött, hogy nem éri meg halálra dolgoztatni

Japán híres az őrült tempót diktáló munkakultúrájáról, ezért a kormány azt tervezi, hogy minden munkavállalót legalább öt nap szabadságra kötelez. Ezzel sok halálesetet is el lehet kerülni.

Japánban annyian dolgozzák magukat halálra, hogy külön kifejezéssel illetik a tragikus eseteket: karoshi. A túlhajszolt munkavállalók érdekében a kormány most olyan törvénytervezeten dolgozik, amely kötelezővé tenné, hogy mindenki évente legalább öt nap fizetett szabadságot vegyen ki. A munkaügyi minisztérium 2013-as felmérése szerint a munkavállalóknak 18,5 nap fizetett szabadság jár évente, ennek mégis csupán felét veszik ki.

Munkások egy japán autógyárban
Munkások egy japán autógyárban
Issei Kato / Reuters

Az emberek hatoda pedig úgy dolgozza végig az egész évet, hogy egyetlen napot sem pihen – derül ki a Japan Times által készített felmérésből. A japán gazdaságot fellendítő fehérgalléros dolgozó az utóbbi évtizedekben nemzeti jelképpé nőtte ki magát. A karoshi is az 1970-es években került be a köztudatba, amikor egyre több munkavállaló dolgozott heti hatvan óránál is többet.

A helyzet az elmúlt évtizedekben sem javult, gyakran hallani ilyen szörnyű halálesetekről. 2006-ban nagy visszhangot váltott ki, hogy a Toyota egyik 45 éves alkalmazottja halálra robotolta magát. A férfi egy új hibrid autón dolgozott hétfőtől vasárnapig, éjjel-nappal, fél éven keresztül, havi 114 túlórát, ami végzetes szívelégtelenséghez vezetett. Sokan önkezükkel vetnek véget életüknek: 2011-ben az öngyilkosságok harmadának hátterében a túlzott munkahelyi nyomás állt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.