Komoly betegséget leplezhet le az internethasználat

A fájlmegosztó szolgáltatásokat előszeretettel használó, és a különböző alkalmazások között céltalanul ugráló emberek depresszióban szenvedhetnek, és ezeket a „tüneteket” a betegség kimutatására is fel lehet használni.

A Missouri Egyetem kutatói kimutatták, hogy a depressziós hallgatók gyakrabban használnak fájlmegosztó szolgáltatásokat, továbbá többet e-maileznek és csevegnek az interneten, mint társaik. Ez az egyik legelső olyan, az internethasználat és a depresszió kapcsolatát vizsgáló kutatás, mely során a kutatók nem felméréseket használtak, hanem az egyetem saját hálózatának megfigyelésével a hallgatók tényleges számítógéphasználatát elemezték.

Az IEEE Technology and Society Magazine következő számában megjelenő tanulmány szerzője, Sriram Chellappan szerint a valós internetes adatok elemzése azért hitelesebb, mint a felmérés, mert az önbevalláson alapuló adatokat az idő elhomályosítja, ráadásul a társadalmi elvárások és elfogultságok is befolyásolják az internethasználattal kapcsolatos válaszokat.

A felhasználási adatok összegyűjtése előtt a tanulókat tesztelték a depresszió jeleire. Kiderült, hogy azok, akik a depresszió jeleit mutatták, teljesen másképp használták az internetet, mint társaik. A depressziós hallgatók gyakrabban használtak olyan szélessávú szolgáltatást, amelyek általában az online videók letöltésével és az online játékokkal állnak összefüggésben. Ezek a tanulók ráadásul „véletlenszerűbb” módon használják az internetet, tehát gyakrabban váltogatnak a különböző alkalmazások, például a csevegőprogramok, a játékok és az e-mail között. Chellappan úgy véli, ez a véletlenszerűség a koncentrációs zavarral állhat összefüggésben, amely a depresszió egyik jellegzetessége.

Azt hisszük, mi nézzük a Facebookot, miközben a közösségi portál figyel igazán minket
An illustration picture shows a woman looking at the Facebook website on a computer in Munich February 2, 2012. Facebook unveiled plans for the biggest ever Internet IPO that could raise as much as $10 billion, but made it clear CEO Mark Zuckerberg will exercise almost complete control over the company, leaving investors with little say. REUTERS/Michael Dalder (GERMANY - Tags: BUSINESS SCIENCE TECHNOLOGY)

Chellappan a kutatás következő lépéseként egy olyan szoftvert szeretne kifejleszteni, amely a személyi számítógépekre telepítve elárulja a felhasználónak, hogy az internethasználattal kapcsolatos mintái utalnak-e depresszióra. A szoftver feltűnés nélkül figyelné az internethasználatot, és figyelmeztetné a felhasználót vagy az egyetemi hálózat esetében a tanárokat, ha a minták a betegség tüneteire utalnak.

(Forrás: Medipress)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.