Alsóörs: kínos helyzetben a rendőrség

Hősi halott csak az lehet, aki kötelességének teljesítése közben kiemelkedő személyes helytállást tanúsított és eközben életét vesztette. Gamauf Jánosnak esélye sem volt kiemelkedő személyes helytállás tanúsítani - ismerői szerint, ha lett volna, megteszi -, egy orvlövész ugyanis végzett vele. Így viszont a hatályos (1997-es) belügy-miniszteri rendelet betűje szerint legfeljebb a Szolgálat halottjává nyilváníthatják.

Nemcsak a bulvársajtóban, már szakmai körökben is téma: miért nem nyilvánították már hősi halottá Gamauf Jánost, akit eddig tisztázatlan okból szolgálatteljesítés közben agyonlőtt egy orvlövész, a svájci-magyar kettős állampolgárságú Sz. Bálint?

Gamauf János főtörzsőrmester fotója a budapesti Hősök terén, ahol gyertyagyújtással emlékeztek az alsóörsi áldozatokra

Bárdos Judit, a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének főtitkára a Naplo-online internetes portálnak azt mondta: rengeteg rendőr jelezte, sérelmezik azt, hogy az ORFK nem lépett, nem adott semmilyen tájékoztatást az ügyben: halogat.

„Ha az otthonában éri a halál a rendőrt, akkor érthető lenne, de a kollégánk szolgálatot teljesített, jár neki az ilyenkor szokásos méltó elismerés" - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy bármi legyen is a gyilkosság kiváltó oka, annak nem szabad befolyásolnia az ügyet. Megemlítette: jelezte az ORFK-vezetésnek azt is, hogy sokan azt gondolják, ez nem vet jó fényt a rendőrségre ez a fajta diszkrimináció, és a hétfői belügyi érdekegyeztető tanácson is felveti ezt a kérdést.

Más fórumok Gamauf hősi halottá nyilvánítását sürgetik, illetve annak elmaradásának okát firtatják. Az Index hírportál emlékeztetett rá, hogy a június 23-án egy autós üldözés után elgázolt Radovic Dusán halála napján Pintér Sándor belügyminiszter személyesen vett részt az elhunyt tiszteletére rendezett gyertyagyújtáson, sőt az aznapi kormányszóvivői tájékoztatón is megemlékeztek róla, a rendőri vezetők mind nyilatkoztak és Radovicot posztumusz előléptették, Gamauf halálára némasággal reagált a rendőrség.

Egy nevének elhallgatását kérő rendőrségi illetékes szerint kínos helyzetben van a rendőrség. Egyfelől, még fogalmuk sincs, hogy mi áll a félelemkeltő leszámolás hátterében. Azért nem beszélnek, mert nem akarnak még egy "Mórt", amikor is két órával az eset után lehetséges elkövetőkként neveztek meg két ismert bűnözőt, majd 73 nappal később másokat gyanúsítottak meg a nyolc emberéletet követelő mészárlással, aztán öt évvel később végül elfogták az igazi gyilkosokat.

A rendőrség és az ügyben csütörtök óta eljáró ügyészség nem tudja miért lőtte le Sz. Bálint (már, ha ő lőtte le) Gamauf Jánost. Minden lehetséges verziót vizsgálnak a magánéleti konfliktustól (hogy volt-e viszonyuk, elszerették-e egymás barátját, barátnőjét, tartoztak-e pénzzel egymásnak) kezdve a leszámolásig.

Ez utóbbival kapcsolatban Tarjányi Péter rendőrségi szakértő lapunknak azt mondta: volt már rá példa a magyar rendőrség legújabb kori történetében nem is egyszer, hogy fiatal, ambiciózus rendőrök magpróbáltak egymaguk felderíteni egy kisebb bűnszervezetet, aztán beletört a foguk. Ne vessük el annak a lehetőségét - fogalmazott az egykori kommandós tiszt -, hogy Gamauf valahogy megtudta, hogy Sz. Bálint fegyverekkel seftel, s elhatározta, hogy leleplezi, azonban még mielőtt jelentette volna a dolgot a parancsnokainak, Sz. végzett vele. Persze felvetődik a kérdés: miért lett ezek után öngyilkos Sz. Bálint?

Tarjányi másik verziója, hogy egy másik bűncselekményt akartak leplezni a támadással. Például egy bank páncéltermének a kifosztását, egy nagyobb összeggel útnak indított pénzszállító kirablását, vagy valami hasonlót. Sz. Bálint orvlövészként rátámadt, minek hatására a megye, sőt az ország összes rendőre erre az ügyre figyel, miközben társai megcsinálják az „igazi balhét". Miután más „nagy balhé" azon az éjszakán (és az óta sem) történt a környéken, vagy a feltételezés hibás, vagy arról van szó, hogy Sz. társai elálltak a nagy balhétól, és sorsára hagyták a közös célért a rendőrgyilkosságot is vállaló barátjukat, aki emiatt a halálba menekült.

És a verziók számát még hosszan lehetne szaporítani. Tarjányi szerint az ügyben pénteken felállított különleges nyomozó-csoport feladata lesz tisztázni, mi történt valójában? Milyen kapcsolat volt Gamauf és Sz. Bálint között, és miért kellett meghalnia a fiatal rendőrnek?

Bármi is történt, az Gamauf hősi halottá nyilvánítását nem befolyásolja. Ám épp ez a másik kínos kérdés a rendőrség számára. Be kellene ismerniük, hogy jogilag nem lehet hősi halottá nyilvánítani Magyarországon Gamauf Jánost.

A vonatkozó belügyminiszteri rendelet értelmében ugyanis hősi halott csak az lehet, aki kötelességének teljesítése közben kiemelkedő személyes helytállást tanúsított, és eközben életét vesztette. Gamauf Jánosnak viszont esélye sem volt kiemelkedő személyes helytállás tanúsítani - ismerői szerint, ha lett volna, megteszi, de szerdára virradó még a pisztolytáskáját sem volt ideje kinyitni -, mivel egy orvlövész első lövéseinek egyike végzett vele. Így viszont a hatályos (1997-ből való) belügyminiszteri rendelet betűje szerint legfeljebb a Szolgálat halottjává nyilváníthatják.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.