Kilenc magyar halt meg Horvátországban
Pék Miklós zágrábi magyar főkonzul elmondta: az év elejétől szeptember első néhány napjáig Horvátországban nyolc olyan közúti baleset történt, amelynek következményeként magyar állampolgárok szorultak kórházi ápolásra. Ez kevesebb a múlt évinél, akkor ugyanis három hónap alatt, május elejétől július végéig történt nyolc súlyos közúti baleset magyarokkal.
Szeptember elejéig összesen kilenc magyar állampolgár veszítette életét, míg tavaly egész évben hét magyar hunyt el Horvátországban. Az idei esetek többségében nem közlekedési vagy vízi baleset volt a halál oka, hanem egészségügyi problémák vezettek a tragédiához.
A legutóbbi halálos áldozat az a vízbe fúlt férfi, aki szombaton a Pag-szigeti Novalja közelében, a viharos szélben elsodródott gumicsónakjából - két társával ellentétben - nem tudott partra úszni. Júliusban sziklaomlás miatt hunyt el Krk szigetén egy magyar állampolgár, egy ember fürdés közben lett rosszul és fulladt emiatt a vízbe, hatan pedig szívroham következtében haltak meg az elmúlt hónapokban.
Pék Miklós beszámolt arról is, hogy a múlt évihez képest idén kevesebb volt a magyar állampolgárságú bűnelkövető Horvátországban. Közülük senki nincs jogerős ítélettel horvát börtönben, egy férfi ellen azonban éppen a napokban fejezték be a büntetőeljárást, amelynek eredményeként hat hónapi, két évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték, és két évre kitiltották Horvátország területéről. Az MTI más forrásból úgy értesült: a férfit hamis termék árusítása miatt ítélték el.
A Zenggtől (Senj) délre eső országrészben és a horvát szigeteken egyetlen jogi eljárás sem indult magyarok ellen. Arra azonban volt példa, hogy magyarok tettek feljelentést az őt ért jogsértések miatt, mert autójukat fa dorongokkal verték Trogirban helyi fiatalok.
Szlanyinka Anna spliti ideiglenes konzul arról számolt be, hogy a helyi hatóságok is felkészültebbek a korábbinál, őket és a magyarokat idén is egyaránt segítették két hónapon át a Zárában (Zadarban) szolgálatot teljesítő magyar rendőrök. A konzul azonban azt is megjegyezte: ha a magyarok vitás ügyekbe keverednek, általában a nyelvtudás hiánya miatt nem tudják megoldani a gondjukat. Legtöbbször ilyen esetekben keresték a konzult vagy a magyar rendőröket, akiknek sokszor elég volt csupán közvetítőként, tolmácsként fellépnie, és rendezni tudták a vitákat.
A nyár folyamán Zágrábban 12, Splitben pedig 10 ideiglenes magánútlevelet állítottak ki a konzuli szolgálatok többnyire elveszett, ellopott iratok pótlásaként, ezeken túlmenően még 30 alkalommal kellett segíteniük abban, hogy az eltűnt irataik ellenére a magyar állampolgárok haza tudjanak térni.
Szlanyinka Anna egy Dubrovnikban nyaraló magyar házaspár szokatlan esetéről is beszámolt. A férj azért kért segítséget a konzultól, mert a nyaralás alatt született meg gyermekük a tengerparti városban, így hazafelé már az újszülöttnek is szüksége volt útlevélre.