Kifelé a vérszívókkal és egyéb betolakodókkal!
Összegyűjtöttünk néhány bevált házi praktikát, melyekkel rovarmentesítheti otthonát, és távol tarthatja a vérszívókat. Ezek a módszerek sokkal kíméletesebbek, mint az irtásra használt, bolti szerek, de nemcsak velünk, hanem a kellemetlenkedőkkel szemben is, tehát 100 százalékos sikert ne várjunk. Mégis, érdemes kipróbálni őket, mert alkalmazásukkal elviselhetőbbé tehetőek a nyári esték, és jelentősen csökkenthető a lakásban garázdálkodó rovarok száma.
Hangyák
Egyszerű hangyacsapda készíthető víz és cukor keverékéből, vagy mézből, amennyiben egy alacsony falú tálkába tölti őket, és a hangyák vonulásának útjába elhelyezi. A rovarok nem tudnak ellenállni az édes csábításnak, és örömmel sétálnak bele a ragacsba, mely foglyul ejti őket. Szerencsére a hangya nem olyan okos, hogy képes lenne tanulni a másik hibájából: egymás hegyén-hátán fognak heverni, míg csak ki nem szárad, meg nem keményedik a szirup.
Ha a komolyabb irtás a cél, a királynő ellen kell merényletet elkövetni. A piszkos munkát bízzuk a gyanútlan alattvalókra: a kihelyezett porcukor és sütőpor vagy szódabikarbóna keverékét a dolgozók szorgosan behordják a bolyba, ezzel megmérgezve uralkodójukat. Ha a királynőnek lőttek, a boly feloszlatja önmagát.
A váruk ellen célzott támadást is lehet indítani a bejáratnál elhelyezett „bűzbombával”. Tapasztalatok szerint a hangyák utálják a fokhagymát, a kávézaccot vagy a cigarettacsikkeket. Utóbbi kettőből vizes ázatot is lehet készíteni, és ezt a levet vagy a bolyba önteni, vagy a vonulási utat bepermetezni vele (persze csak lakáson kívül). Ugyanez a szer hatásos levéltetvek ellen is. De nem szabad elfelejteni, hogy a hangya hasznos szolgálatot is tehet a kertben, például épp a levéltetvek pusztításával. Ha a hangyák ellepnek egy növényt, abból a jó kertész tudhatja, hogy kártevők tanyáznak rajta.
Szúnyogok
A kerti sütögetések és romantikus, naplementés séták legádázabb ellenségei a kis vérszívó rovarok, melyek állítólag sötétedés után eltűnnek, de ezt biztos olyanok állítják csak, akiket álmukban még sosem csíptek össze a szúnyogok.
Ellenük számos olyan növénnyel, illetve azok illóolajával védekezhetünk, melyek szaga a szúnyogok számára elviselhetetlen. Ilyenek például a babér és a diófa levele, a levendula, az oregánó, a bazsalikom, a fokhagyma, a menta, a citromfű és a vanília. A fűszernövényeket érdemes az ablakpárkányon nevelni, ez már önmagában is távol tarthatja a betolakodók jelentős részét. Kerti sütögetéskor a parázsra dobott diófa- vagy babérlevelek füstje elriasztja a vérszívókat, de az olajlámpásokba adagolt, saját készítésű illatolaj, melybe a fent felsorolt növények illóolajait csepegtetjük, talán még hatásosabb.
Rovarriasztó szer készülhet babaolajból, vagy bármilyen testre kenhető, természetes zsiradékból, ha a fent említett növények 100 százalékos tisztaságú illóolajait keverjük hozzá.
Figyelem, az illóolajakat hígítatlanul soha ne kenje a bőrére, és vegye figyelembe, hogy egyes fajtájukat várandósok, kisgyerek vagy krónikus betegek nem használhatják! A geránium, vagyis rózsaillatú muskátli kellemes aromája ugyan a bőrélősködőket (tetvek, kullancsok) is távol tartja, de a terhesség első három hónapjában nem alkalmazható, ha pedig a várandós nő korábban abortuszon vagy spontán vetélésen esett át, kerülje ezt az illóolajat mind a három trimeszterben.
Legyek
A legyeket a szúnyogokhoz hasonlóan illóolajakkal, például levendulával, eukaliptusszal vagy cédrussal tarthatjuk távol, ezeket kell a lakásban párologtatni, vagy szórófejes flakonba töltött vízzel elkeverni, és minden egyes használat alkalmával alaposan felrázva szétpermetezni. Ügyeljünk arra, hogy a permet szembe, szájba ne kerüljön, és lehetőleg a bőrrel se nagyon érintkezzen, mert a levendula kivételével ezek az illóolajak irritálhatnak.
Légyfogó papír készíthető színes kartonlapból, melyet mézzel kell vékonyan bekenni, és a bolti változathoz hasonlóan fellógatni.