Kiderült, miért nem szédülnek a balerinák
Ez arra utal, hogy a sokéves gyakorlás lehetővé teszi a táncosoknak, hogy elnyomják a belső fülben lévő egyensúlyi szervekből kiinduló jelzéseket, amitől egyébként elesnének.
Normális esetben a szédülés a belső fül egyensúlyozó (vesztibuláris) szerveiből ered. Ezek a folyadékkal teli kamrák a folyadék mozgását érzékelő szőröcskék segítségével érzik meg a fej forgását. Miután gyorsan megfordultunk, a folyadék tovább mozog, amitől úgy érezzük, mintha még mindig forognánk.A balett-táncosok azonban több forgást is el tudnak végezni szinte szédülés nélkül, és az eredmények szerint ez nemcsak a tekintetük fixálásának köszönhető.
Az Imperial College London kutatói 29 balerinát hasonlítottak össze 20 női evezőssel, akik hasonló korban és fizikai állapotban voltak. A szakértők megmérték a vesztibuláris szervekből származó jelzések által kiváltott szemreflexeket, és MR-vizsgálattal elemezték a résztvevők agyi struktúráját. A táncosokban a szemreflexek és a forgás érzete is rövidebb ideig tartott a pörgés után, mint az evezősöknél - írja a Mindennapi Pszichológia.
A képalkotó vizsgálatból az derült ki, hogy a csoportok között két agyi területen mutatható ki eltérés: a kisagy azon területén, ahol a vesztibuláris rendszerből származó szenzoros jelzések feldolgozása történik, valamint az agykéregben, amely a szédülés érzékeléséért felelős. A kisagyban lévő terület a táncosokban kisebb volt.
Dr. Barry Seemungal, a kutatás vezetője szerint ez azzal magyarázható, hogy a táncosok agya a sokéves gyakorlással elfojtja ezeket a vesztibuláris rendszerből érkező jelzéseket. Ennek következtében a szédülés érzékeléséért felelős agyi területekbe irányuló jelzés csökken, így a táncosok ellenállóbbak a szédüléssel szemben.
A Cerebral Cortex szaklapban megjelent tanulmány szerint a felfedezés segíthet a krónikus szédülésben szenvedő betegek kezelésében.