Kétszázezer halott is lehet Haitin

Több áldozatot is élve mentettek ki a romok alól, a rohamosan csökkenő túlélési esélyek ellenére. A haiti belügyminiszter szerint a keddi földrengés halálos áldozatainak száma a kétszázezret is elérheti. Eddig negyvenezer áldozatot temettek el tömegsírokba.

A rohamosan csökkenő túlélési esélyek ellenére, több áldozatot is élve húztak még ki a romok alól pénteken a három napja földrengésben megsemmisült haiti fővárosban. Az amerikai hírügynökség helyszíni beszámolója szerint a túlélők között van egy 19 éves lány, akit kiemelésekor halottnak könyveltek el a mexikói katasztrófamentők.

Sérült kisfiút látnak el az orvosok
An injured boy receives medical help in a makeshift hospital on a street in Port-au-Prince January 15, 2010. As many as 200,000 people died in the earthquake that devastated Haiti and three-quarters of the capital, Port-au-Prince, will need to be rebuilt, authorities in the Caribbean country said on Friday. REUTERS/Kena Betancur

Brit tűzoltók egy kétéves kislányt szabadítottak ki az egyik port-au-prince-i ház romjai alól. A helyi Montana szálloda maradványai közül pedig hét ember került elő élve, köztük négy sértetlen amerikait, akik saját lábukon távozhattak. Az egyik hegyoldali ház romjai alól egy ausztrál forgatócsoport segítségével ástak ki egy 16 hónapos kislányt 68 órával a keddi 7-es erősségű rengés után.

A haiti egészségügyi miniszter szerint a keddi földrengés halálos áldozatainak a száma meghaladja az ötvenezret, a belügyminiszter pedig azt állítja, hogy a kétszázezret is elérheti a halottak száma. Alex Larsen haiti egészségügyi miniszter a romba döntött fővárosban, Port-Au-Prince-ben tartott sajtótájékoztatót, s arról beszélt, hogy több mint 50 ezren haltak meg a hetes fokozatú földrengésben, és 250 ezren megsérültek. Larsen szerint a főváros épületeinek közel hetven százaléka romba dőlt, és 1,5 milliónyian maradtak hajlék nélkül.

Paul Antonine Bien-Aime haiti belügyminiszter a brit hírügynökségnek nyilatkozva azonban ennél is súlyosabbra becsülte a tragédiát. "Már körülbelül ötvenezer holttestet gyűjtöttünk össze. Arra számítunk, hogy összességében száz- és kétszázezer között lesz a halottak száma, habár sosem tudjuk meg a pontos számukat" - mondta a belügyminiszter.

Aramick Louis közbiztonságért felelős államtitkár azt mondta, hogy eddig közel negyvenezer áldozatot temettek el tömegsírokba. Amennyiben a belügyminiszter által említett adat pontosnak bizonyul, akkor a 7-es fokozatú Haiti földmozgás az egyik legtöbb áldozatot követelő földrengés volt a világon valaha feljegyzett tíz legsúlyosabb közül.

Alex Larsen szerint nagy a veszélye a járványok kirobbanásának a fővárosban. Ezzel összefüggésben a legsürgetőbb feladatnak nevezte a hőség és a magas páratartalom miatt oszlásnak indult holttestek eltakarítását a főváros utcáiról és a romok alól. John Holmes, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekért felelős helyettese 562 millió dollárt kért a nemzetközi közösségtől Haiti megsegítésére és újjáépítésére.

Holmes "borzasztó katasztrófának" nevezte a haiti földrengést, amely szerinte hárommillió embert érint a karibi országban. Pénteken ismertté vált, hogy Hillary Clinton amerikai külügyminiszter szombaton keresi fel a földrengés sújtotta Haitit, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pedig várhatóan vasárnap érkezik oda.

Egy mobil klinikát is tartalmazó egészségügyi segélyszállítmányt indított útnak a földrengés sújtotta Haitibe szombaton a német vöröskereszt. Az orvosi rendelő berendezésein kívül, sátrakat, ágyakat, kötszert, gyógyszert és targoncákat tartalmazó, kétszáz ládányi szállítmány várhatóan vasárnap délelőtt juthat el a katasztrófa térségébe - mondta el Svenja Koch, a német vöröskereszt (DRK) szóvivője.

Az egy nap alatt berendezhető német mobil klinika több ezer embernek nyújthat majd orvosi alapellátást a karib-tengeri szigetországban. A hozzá tartózó hét nagy sátorban naponta 250 sebesültet lehet ellátni. A német vöröskereszt segélyakciója a szóvivő közlése szerint összesen 800 ezer euró értékű, s a mobil egészségügyi állomást végleg Haitiben hagyják majd a helyiek további ellátására.

Az Egyesült Államok átmenetileg menedéket nyújt azoknak az illegális haiti bevándorlóknak, akik a keddi földrengés idején már az országban tartózkodtak - közölte pénteken az Obama-kormány. Janet Napolitano belbiztonsági miniszter elmondta: a törvényellenesen az országban tartózkodó érintett haitiak egyelőre maradhatnak, a katasztrofális földrengés miatt nem kell távozniuk.

A haitiak a döntés értelmében időlegesen védett státust (TPS) élveznek az Egyesült Államokban, Napolitano átmenetileg leállította a már letartóztatott illegális bevándorlók deportálását. A miniszter azonban felhívta a figyelmet: a TPS-t csak azok kapják meg, akik január 12-én már az országban voltak, azokra, akik később utaznak be illegálisan, visszatoloncolás vár.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.