Két pohár szójatejjel a klimax ellen
Napi két pohár szójatej jelentősen tudja mérsékelni a klimax tüneteit - ezt állapították meg kutatók. A szójában található izoflavonoidok ösztrogénszerű növényi hormonok, melyek jótékony hatással vannak a változókorban lévő női szervezetre. 19 klinikai vizsgálatban mintegy 1200 nőt vizsgáltak meg, és úgy találták, bizonyos ételek és italok csökkentik a menopauza tüneteit, ezek közé tartozik a tofu és a szójatej is.
A hőhullám az egyik legkínzóbb változókori tünet, átlagosan négy perceként tör rá a nőkre kellemetlen hőérzetekkel és izzadással. A hőhullámok az alvási ciklust is megzavarhatják. A tüneteket a vérerek kitágulása okozza és a felborult hormonháztartáshoz is kapcsolódik, de a kutatók arra még nem jöttek rá, miként.
Néhány tanulmány azt állítja, a szója hatásos a hőhullámok és a kipirulás ellen, míg más kutatók szerint nem. Egy japán vizsgálat például pozitív összefüggéseket talált a hőhullámok gyengülése és a huzamosabb időn át fogyasztott szója között.
A mostani kutatás szerint azok a nők, aki legalább három hónapon át napi rendszerességgel fogyasztottak szóját, kevésbé szenvedtek a hőhullámoktól. Melissa Melby, az amerikai Delaware Egyetem professzora az izoflavonoidok hatását vizsgálta és megállapította: hat héten át napi 54 miligrammnyi izoflavonoid 20,6%-kal csökkentette a hőhullámok gyakoriságát és 26%-kal az erejüket.
Egy gramm szója megközelítóleg 3,5 miligramm izoflavonoidot tartalmaz; két pohár (kb. 4 dl) szójatej vagy 17 dekagramm tofu már nagyjából fedezi a szükséges izoflavonoid-mennyiséget.
A hosszútávú kutatások azonban felvetettek néhány aggályt is, a sokáig fogyasztott szója hatására ugyanis előfordulhat, hogy a méh nyálkahártyája megvastagszik.