Keresik és körözik is a 'bönyi' Eva Rhodest

Egy brit képviselő bírálta saját országa külügyminiszterét, mert szerinte keveset tesz a Magyarországon tavaly szeptemberben eltűnt Eva Rhodes, a bőnyi állatmenhely vezetőjének felkutatása érdekében.

A rendőrség államigazgatási eljárás keretében keresi, egy büntetőügy miatt pedig a győri bíróság elfogatóparancsa alapján körözik is Eva Rhodest, a Győr melletti Bőnyön engedély nélkül állatmenhelyet működtető Csizmás Kandúr Alapítvány elnökét. A 65 éves nő tavaly szeptember 19-én tűnt el, azóta nem adott hírt magáról. Bécsben élő testvére, Judith Majlath arra gyanakszik, hogy az asszonyt megölték.

Eva Rhodes ’56-os menekült volt. Előbb Ausztriában, majd Angliában és Olaszországban élt, ezt követően költözött Bőnyre. Létrehozta a Csizmás Kandúr Alapítványt, mely lakossági adományokból működött. Az első évek után komoly konfliktus alakult ki az önkéntes magyar állatmentők, a magyar hatóságok, valamint  Eva Rhodes között.
Az angol nő által építtetett kennelek például nem feleltek meg az állatvédelmi előírásoknak, ezért a hatóságok visszavonták a bőnyi telep engedélyét. Eva Rhodes a menhelyet ezt követően sem zárta be.

A fiatalkorában modellkedő Eva Rhodes a rendőrséggel is összeütközésbe került. Ennek az az előzménye, hogy őt és lányát más ügyben garázdasággal gyanúsította a rendőrség, s kiküldték hozzájuk Bőnyre a körzeti megbízottat, akinek a kapitányságra kellett volna kísérnie a két nőt. A rendőrség szerint azonban ők a kutyáikat uszították a járőrre. Dulakodás kezdődött, melyben a rendőr és Eva Rhodes felnőtt lánya is könnyebben megsérült. Ebben az ügyben büntetőeljárás folyik Eva Rhodes ellen, s mivel nem jelent meg a tárgyaláson, a bíróság elfogatóparancsot adott ki ellene. Így állt elő az a ritka állapot, hogy egy eltűnt embert államigazgatási eljárás keretében keres a rendőrség, bűnügye miatt azonban körözi is őt.

A még folyamatban lévő eljárás az Emberi Jogok Európai Bírósága elé is került. A strassbourgi bíróság megállapította: „…a rendőri bántalmazás tekintetében anyagi, jogi szempontból nem sértették meg” az alapvető emberi jogokról szóló cikkelyt, eljárásjogi értelemben azonban igen. Ezért a magyar államot nem vagyoni kártérítésre kötelezték.

Eva Rhodest tavaly szeptemberben egy bevásárlóközpontban látták utoljára egy férfival. Autója Bőnyön maradt. A rendőrség nem talált bűncselekményre utaló körülményeket, ezért államigazgatási eljárásban keresi a nőt. Az ilyen eljárásban szokatlan módon egymillió forint nyomravezetői jutalmat is felajánlottak. Egy alkalommal erdészek, vadászok, rendőrök közreműködésével az egész környéket átkutatták, megvizsgálták az emésztőgödröket is.

Judith Majlath, az eltűnt nő testvére, a fürtös bomba betiltását követelő nemzetközi szervezet bécsi vezetője sokszor tárgyalt személyesen a rendőrség vezetőivel. A nemzetközi szervezet képviselőjeként több minisztériumban is kifejtette: a rendőrség szakszerűtlenül végzi munkáját. A bécsi asszony ezzel több újságot is felkeresett.

Szerdán az angol Evening Standard közölte, hogy egy brit képviselő számon kérte hazája külügyminiszterét, miért nem lép fel határozottabban a brit állampolgárságú Eva Rhodes felderítése érdekében.

A hírre a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság közleményt adott ki. Ebben visszautasítják a „vizsgálat szakmaiságát becsmérlő” vádakat. Közlik: felvették a kapcsolatot a Scotland Yarddal is. Annál is inkább, mert nem zárható ki, hogy a nő külföldre távozott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.