Kelet-Európában terjed a leggyorsabban az AIDS

Hatalmas a szakadék Kelet- és Nyugat-Európa között az AIDS-betegek ellátásában - állítja az Egészségügyi Világszervezet, amely szerint Európában terjed leggyorsabban a HIV vírus.

Hatalmas a különbség Kelet- és Nyugat-Európa között az AIDS-betegek kezeléshez jutását tekintve - figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán egy bécsi tanácskozáson. Míg Nyugat-Európában nagyjából stabilizálódik a helyzet, sok kelet-európai országban rendkívüli ütemben növekszik a fertőzöttek száma.

2003 és 2008 között kétszeresére, félmillióra nőtt az AIDS miatt gyógyszeres kezelésben részesülők száma Európában a WHO adatai szerint. A félmillió beteg legnagyobb része a nyugat-európai országokban él, eközben Kelet-Európában az AIDS-eseknek csak mintegy 23 százaléka jut orvosi ellátáshoz. Míg Nyugat-Európában nagyjából stabilizálódik a helyzet, sok kelet-európai országban rendkívüli ütemben növekszik a fertőzöttek száma.

Andrew Ball, a WHO AIDS-osztályának igazgatója arra is rámutatott a Nemzetközi AIDS Társaság (IAS) szervezésében tartott nagyszabású tanácskozáson, hogy a világon jelenleg Európában terjed a leggyorsabban a szerzett immunhiányos betegségért felelős HIV vírus. A kontinens nyugati részében húszezerrel, Kelet-Európában és - a WHO statisztikáiban az európai térséghez sorolt - Közép-Ázsiában együttesen 80 ezerrel nőtt 2008-ban az AIDS-betegek száma. Összesen 1,2 millióan betegedtek meg AIDS-ben Európában.

Rendkívül gyorsan nő a betegek száma például Ukrajnában, Moldovában, Észtországban és Lettországban. A betegség európai terjedése jelentős részben a vénás kábítószerek használatára vezethető vissza. A WHO illetékese arra is felhívta a figyelmet, hogy sok kelet-európai országban megbélyegzik a kábítószerfüggőket és csak korlátozottan jutnak hozzá AIDS-kezeléshez. A HIV-vírus európai terjedésének megfékezéséhez összehangolt cselekvésre van szükség a kormányok és az egészségügyi, emberbaráti szervezetek között - hangsúlyozta a WHO.

A vasárnap kezdődött hatnapos konferencián mintegy húszezren vesznek részt: orvosok, aktivisták, kormányközi és civil szervezetek képviselői és politikusok.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.