Kamaszhalál ötezer forint adósság miatt
A Debreceni Ítélőtábla ma jogerősen 13, illetve 8 év 10 hónap börtönbüntetésre ítélte azt a két hajdúnánási kamaszt, aki 210-ben meggyilkolt egy helybéli fiút, s testét a Keleti főcsatornába lökte.
Koszta János, az ítélőtábla szóvivője a tényállásról elmondta: 2010 húsvétja előtt a későbbi áldozat ötezer forintért eladta a BMX kerékpárját az első rendű vádlottnak, s megegyeztek abban, hogy a vételár kifizetésére húsvét után kerül sor a locsolópénzből. Az első rendű vádlott azonban nem fizette ki a biciklit.
Hónapokkal később, 2010. augusztusában a későbbi áldozat konfliktusba keveredett a másod rendű vádlottal is, akinek egy női kerékpárt akart eladni. A fiú azonban felismerte a vélhetően lopott kerékpárt, közölte, hogy szólni fog a tulajdonosnak, mire a sértett megfenyegette a másod rendű vádlottat, hogy ha ezt megteszi, akkor „a Keleti alján végzi”.
Nem sokkal később az első és másod rendű vádlott megegyezett abban, hogy a fiút megölik. 2010. augusztus 18-án találkoztak, s mindhárman elmentek úszni a Keleti-főcsatornához. A vízen mintegy tíz perces úszás után a másod rendű vádlott hátulról elvágta a fiú nyakát, s amikor az föl akart kapaszkodni a stégre, az első rendű vádlott megrugdosta a a fejét, majd a másod rendű vádlott hátba szúrta.
Az ítélőtábla Ficsór Gabriella vezette büntetőtanácsa az első rendű K. A. vádlottat társtettesként, előre kitervelten elkövetett emberölés és kifosztás miatt 13 év, fiatalkorúak börtönében letöltendő szabadságvesztésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte, míg a másod rendű N. Zs. vádlottnak 8 év 10 hónapot kell fiatalkorúak börtönében töltenie, őt 9 évre tiltották el a közügyektől.
A bíróság súlyosító körülményként értékelte az emberölés orvul és társtettességben való elkövetését, az elkövetéshez használt eszköz különösen veszélyes voltát, illetve azt, hogy a sértettnek esélyt sem adtak az életben maradásra. Az első rendű vádlott esetében további súlyosító körülmény az élet elleni cselekmény elkövetésében játszott vezető, kezdeményező szerepe és az élet és vagyon elleni bűncselekmények elszaporodottsága.
Enyhítő körülményként értékelte a vádlottak tényfeltáró jellegű, beismerő vallomását, s azt, hogy megbánták a bűncselekmény elkövetését. A bíróság további enyhítő körülményként értékelte, hogy a másod rendű vádlott az elkövetéskor a gyermekkort 6 hónappal haladta meg (14 és fél éves volt akkor), az első rendű pedig két héttel a cselekmény elkövetése előtt töltötte be 16. életévét.