Interneten is lehet leskelődni a fehér gólyák után

Interneten követhetik nyomon a műholdas jeladóval felszerelt fehér gólyák útját az érdeklődők.

A Magyarország - Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködés Operatív Program 2007-2013 támogatásával zajló, Madárvédelem és kutatás határok nélkül elnevezésű projekt keretében 12 fehér gólyára került műholdas jeladó. Útjukat folyamatosan nyomon lehet követni egy interaktív térképen - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szerdán az MTI-vel.

Fehér gólya (Ciconia ciconia) áll egy villanyoszlopon a Veszprém megyei Tüskeváron
Tüskevár, 2010. február 23. Fehér gólya (Ciconia ciconia) áll egy villanyoszlopon a Veszprém megyei Tüskeváron. Vasuta Gábor amatőr madármegfigyelő, természetfotós tájékoztatása szerint a példány az első gólya, amely idén az országba érkezett. A madarat 2010. február 22-én látták először a Somló-hegy lábánál fekvő falu felett körözni, illetve egy belvizes területen táplálkozni. Ez az a csúcstartó gólya, amely az elmúlt években mindig először érkezett vissza hazánkba. MTI Fotó: Vasuta Gábor

A műholdas jeladóval felszerelt példányok változatos útvonalakon jutottak el telelőterületeikre. A hagyományos afrikai tájak mellett néhányan csak a Földközi-tenger vidékéig vándoroltak, pár példány pedig hazai részeken kísérelt meg áttelelni.

A gólyák nyomkövetése lehetővé teszi a legfontosabb vonulási útvonalak és telelőterületek, valamint az ott jelentkező veszélytényezők azonosítását is. A tavaly megjelölt gólyák sérülten vagy legyengülten befogott, majd megerősödött és később elengedett példányok, így megjelölésükkel tapasztalatokat lehet szerezni arról is, hogy a visszavadított gólyákra milyen egyedi veszélyek leselkednek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.