Íme, az Év természetfotója!
A közel négyezer beérkezett pályaműből a zsűri 123-at ítélt kiállításra méltónak. A tárlat kedd este nyílt meg a Természettudományi Múzeumban, ahol a 14 kategória győztes képeiről is lehullott a lepel.
A háromfordulós verseny első két szakasza az interneten is követhető volt, a végső válogatást és döntést Kármán Balázs, Bánkuti András, Dombovári Tibor, Forrásy Csaba, Novák László és Vizúr János alkotta zsűri hozta meg úgy, hogy a pályázók nevét nem tudhatták.
A GDF Suez -Az Év természetfotósa kitüntetést idén Máté Bence kapta, Tányérajkúak című képe az Év természetfotója címet is elnyerte, három másik képe pedig kategóriájának első díját érdemelte ki. Máté a díjkiosztón elmondta, hogy a győzelem meglepte, főleg, hogy madárfotósként saját kategóriájában nem léphetett dobogóra, a neves kollégák művei láttán pedig mindvégig a torkában dobogott a szíve.
Az Év ifjú természetfotósa díjat Balla Tihamér érdemelte ki, akinek két képe az ifjúsági kategória második és harmadik díját is elnyerte, illetve több támogató különdíját vihette haza - ismertette az eredményeket Radisics Milán, a pályázatot 21. alkalommal meghirdető naturArt - Magyar Természetfotósok Szövetsége elnöke.
Az idei versenyen a klasszikusnak számító témák is hoztak újdonságot, köszönhetően a fotózás technológiai fejlődésének, de az éjszakai felvételek és a minimál dizájnú képek is szép számmal képviseltették magukat.
A kiállításon az egyes képek alatt azok elkészülésének rövid története, illetve néhány technikai információ is olvasható.
„Az első görögországi pelikánfotózás azon ritka fotós projektjeim egyike, ami rövid idő alatt igen tartalmasra sikeredett. Egyik barátom fotói mozgatták meg a fantáziámat, amelyeken borzas gödényeket láttam, nagylátószögű objektívvel fényképezve. Az extrém közeli felvételek reményében egy igen bonyolult távirányítós rendszert terveztünk. A fényképezőgépet búvártokba helyeztük, amit műanyagballonokon, katamaránszerűen a víz tetején úsztattunk. A gépet egy három méter hosszú flexibilis karra erősítettük, amivel egy halászladikban ülve mozgathattam a felszerelést a kívánt irányba. A fényképezőgép beállításait egy kézben tartott monitoron kontrollálhattam, amelyen az elkészült fotók is megjelentek, míg a vakuk fényerejét, a karra erősített master vakuval változtathattam. Ezzel a módszerrel öt nap alatt összesen mintegy tízezer felvételt készítettem. A halszemobjektív perspektívájának és a madarak közelségének összjátékaként egy olyan egyedi képi világba pillanthattunk be, amit a tervezési folyamat során nem is remélhettünk!” – áll az idei abszolút győztes képe alatt.
A tárlaton megtekinthető képekből az Alexandra kiadó albumot jelentetett meg Az év természetfotói címmel. A kiállítás 2014. január 27-éig látogatható az MTTM kupolacsarnokában.