Így küzdjön a másnaposság ellen

Hasogat a feje? Émelyeg? Ideges már akkor is, ha a kutya önre néz? Igen, ez a másnaposság. A jó hír az, hogy ezzel most nincs egyedül. A rossz, hogy még nem találták ki azt a csodapirulát, ami minden panaszát megszüntetné. Azért megpróbálunk segíteni.

Mitől fáj?

Kutatók szerint maga a tiszta szesz, az etanol nem okoz másnapossági tüneteket. Arra gyanakszanak, hogy a többi összetevő az, ami kiváltja a jól ismert hatásokat. Ez lehet az oka, hogy a vodka vagy a fehérbor könnyen kialudható, a likõrök azonban brutális pusztítást képesek okozni másnap.

Egyes tanulmányok szerint az ezekben lévő anyagok fokozzák a szerotonin-szint növekedését, mely értágító, vérnyomáscsökkentő,  ezáltal az agy oxigén ellátása csökken, és fejfájást idéz elő.

Többen a vörösborokban található szulfitokra is gyanakszanak, ezeket érdemes elkerülni, és olyat választani, amelybe nem tették bele a borászok.

Leegyszerűsítve a szervezetben lejátszódó folyamatokat, a következő történik: az alkohol vízelvonó hatása miatt teste jelenleg erősen dehidratált. Ezért is fáj a feje, száraz a szája, és szédül. A mája próbálja elbontani az alkoholt. Ezért a legtöbb amit tehet, hogy segíti a máj működését, és sokat iszik.

De mit?

A kávé, bár jónak tűnik, nem segít. Mivel a benne klévő koffein erős vízhajtó hatású, az amúgy is dehidratált szervezetnek nem javasolt. Helyette a rendkívül szimpatikus szódabikarbónás limonádé ( 2 deci vízbe 1 teáskanál szódabikarbóna), vagy a gyömbéres tea ajánlott.

A fejfájás csökkenhetõ folyadékpótlással, de a hardcore biohívők kivételével a legtöbben úgyis a fájdalomcsillapító tabletta után nyúlnak. A paracetamol tartalmú gyógyszerek viszont kerülendőek, egyrészt mert gyakran kombinálják koffeinnel, másrészt mert  lebontása a májban történik, ezen szervet pedig amúgy is túlterheli a méregtelenítés feladata.

Ha már úgy ahogy magához tért, érdemes felturbózni a szervezetét némi B-vitamin komplexszel és C-vitaminnal.

Aztán jöhet a sós és savanyú reggeli, a korhelyleves, vagy az ecetes hal, ha bírja a gyomra. A savanyúkáposztalé is sok olyan anyagot rejt, amelyeke szervezetének most szüksége van.

Ha képesnek érzi magát, érdemes sétálni menni, vagy más módon fokozni az oxigénfelvételt.

A szaunát viszont, bár jó ötletnek tűnhet, érdemes elkerülni értágító hatása miatt, ez szélsőséges esetben életveszélyes is lehet.

Úgy tűnik a "kutyaharapást szőrivel" szintén nem jó megoldás, a problémát nem oldja meg, csak az alkohol kiürülését odázza el.

Ajánlottak

- Víz, víz, víz
- Só: ásványi sókkal látja el a szervezetet
- Narancslé: magas a C-vitamin tartalma
- Paradicsomlé: fruktóz tartalma gyorsítja az alkohol lebontását
- Méz: sok káliumot tartalmaz
- Rizs: jót tesz a háborgó gyomornak, csökkenti az irritációt, és szénhidrát tartalma révén energiával látja el a szervezetet
- Tojás: ciszteint tartalmaz, mely segít a tünetek gyors enyhítésében
- Banán: magnézium és kálium tartalma révén csökkenti a fejfájást
- Másnaposság elleni szerek: a feljebb felsoroltak koncentrált változatai, sok ásványi anyaggal, és vitaminnal kiegészítve

Mindenkinek a maga receptje

A Kocsmablog sokat tapasztalt írói és olvasói sincsenek egységes véleményen. Ahány másnapos szervezet, annyi regenerálódási szokás. Van ugye az a jól ismert mondás, hogy "kerüld a másnaposságot, maradj folyamatosan részeg", ami nem hülyeség, de normális munkabeosztás mellett nehezen kivitelezhető. Viszont vannak ritka alkalmak, mint egy-egy nyári fesztivál, amikor a módszer működik, és ennek a szilveszterre is átmenthető fordulópontja a valahol ébredés. Na ott kell az oldal szerkesztője szerint éhgyomorra meginni egy (gyógy)sört, és az garantáltan segít.

Talán meglepő, de a kólára is többen esküsznek. Ha a vízkő ellen tökéletes vegyület, miért ne segítene pont a méreganyagok semlegesítésében? Megint mások a tejet, a vitamindús gyümölcsleveket, vagy az erőlevest - mindet nagy mennyiségben - említik a másnaposság kezelésére alkalmas csodaszerként - persze csak kiegészítőként az alvás mellett.

Ám ha valaki az elfogyasztott alkohol mennyiségéből már a lefekvés előtt sejti, hogy mi várhat rá másnap, akkor igyon meg annyi vizet, amennyit csak tud, vegyen be C-vitamin és magnézium tablettát, esetleg egy fájdalomcsillapítót, így jó eséllyel elkerülhető az a roppant kellemetlen érzés, mintha valaki a fejünket egy fejszével hasogatná.

Mi így csináljuk

A kollégáink között végzett felmérés szerint az utóbbi kombó reggeli gyorssegélyként is roppant népszerű. Tehát ha elmulasztotta volna este, ez az "ébresztőkoktél" még most is segít. Akkor most vonszolja ki magát a konyhába, egy nagy pohár vízbe dobjon egy nagy dózisú (1000 milligrammos) C-vitamin és egy magnézium pezsgőtablettát, azután bízzon a tudományban.

Megúszni nem lehet a másnaposságot (csak szigorú absztinenciával), fegfeljebb enyhíteni, ehhez pedig egy recept van, a reggeli gyógysör. (Főszerkesztői kiegészítés: fekete sör legyen, ha nagy a baj, három!)

Van kollégánk, aki a kávé-narancslé koktélra esküszik, de mint láthattuk ennek legfeljebb a placebo hatása segíthet. Más a szódabikarbónás limonádé változatát használja, de a szódabikarbóna mellett ecetet is tesz a vízbe.

Négy recept

Végül álljon itt négy recept. Az első három tökéletesen érthető és tudományosan alátámasztható. A negyediknél már felbukkan néhány kérdőjel, de ha valaki kipróbálja, kérjük, az emberiség érdekében számoljon be a hatásról.

2 deci narancslé 1 kiskanál gyümölcscukorral, egy csipetnyi sóval és fél magnézium vagy C-vitamin pezsgőtabletta.

2 deci frissen préselt narancsléhez adjunk egy kanál fruktózt, egy csipet sót, C-vitamint és fél teáskanál magnéziumot, majd alaposan keverjük el, és kortyonként igyuk meg!

Fél limettet – zöldcitromot – daraboljunk fel, nyomkodjuk szét, adjunk hozzá két teáskanál barna cukrot és jégkását, majd grépfrúttal öntsük fel szívószállal keverjük meg, majd lassan kortyolgatva fogyasszuk el!

Az amerikaiak a másnaposság ellen szívesen mixelnek egy „prériosztrigát”, ami a következőkből áll: egy nyers tojássárgája, ketchuppel, Worcester-szósszal és borssal összekeverve.

Italozók
Italozók, részeg, alkohol,
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.