Így fogj hozzá az otthoni jógagyakorláshoz!
"A legtöbb ember azt gondolja, nincs ideje semmire, de az egészsége a legfontosabb. Ami fontos, arra viszont muszáj időt szánnunk – hívta fel a figyelmet a jógaoktató. Elég, ha naponta húsz percet szánunk magunkra, és már pár nap elmúltával érezni fogjuk a gyakorlás áldásos hatását" – mondja Bilka Barbara jógaoktató.
Bármilyen munkát végzünk, bármilyen élethelyzetben vagyunk, muszáj naponta időt szakítanunk saját magunkra. Erre a minimum 20 perc jógagyakorlás az egyik legalkalmasabb: kevés helyet kíván, bárhol leteríthetjük a szőnyegünket, és kis erőfeszítéssel is javulást érhetünk el testi-lelki egészségünkben.
Ezek a pillanatok teszik lehetővé, hogy egy kis békét teremtsünk önmagunkban, hogy saját magunkkal foglalkozzunk, kilépjünk a mókuskerékből, elfeledkezve a mindennapi gondokról. A jóga gyakorlása ugyanakkor könnyűvé, rugalmassá és erőssé teszi a testünket, javítja az emésztésünket is, de szinte alig akad olyan testi folyamat, amire ne lenne kedvező hatással.
Ahogy mondják, a jóga célja maga a gyakorlás. Nincs kezdete és nincs vége, nincs elérendő feladata. Sokszor kell ismételni a gyakorlatokat, hogy az izmaink erőssé és rugalmassá váljanak, illetve megtaláljuk az utat saját magunkhoz, vagy a meditáció állapotához.
Öt tipp, hogyan gyakorolhatunk otthon, biztonságosan:
1. Látogass el minél gyakrabban jógaórákra. Bár a jóga tökéletesen alkalmas arra, hogy otthon és egyedül gyakorolj, de mindenképpen érdemes precízen elsajátítani a mozdulatokat és a mögöttük húzódó elgondolásokat. Így biztosan nem sérülsz meg, ha otthon gyakorolsz!
2. Keress videókat és oktatóanyagokat a neten. Hihetetlen mennyiségű DVD, Youtube-videó, könyv vagy bármilyen más formátum lelhető fel az interneten a jóga gyakorlásához, a legtöbb ingyen. Néha az is elég, ha végighallgatod, mit mond egy oktató az óra során, így követni tudod egy foglalkozás felépítését.
3. TV vagy jóga? Gondolkozz csak el, melyik a fontosabb. Döntsd el, hogy 20 perc erejéig nem kapcsolod be a tévédet, hanem inkább befelé figyelsz, és a saját fejlődéseddel foglalkozol.
4. Jóga az edzőteremben. Ha úgy gondolod, könnyebben megy, nyugodtan menj be egy fitneszterembe és végezd el ott a gyakorlatokat. Nem fognak ferdén rád nézni, sőt. Teljesen mindegy, hol vagy, amíg a figyelmedet odabent tartod.
5. Nem kell új dolgokat kitalálnod. Pihenj, lazíts csecsemőpózban, vagy csinálj végig pár napüdvözletet – ez bőven elég egy kis otthoni gyakorláshoz. Ha nem vagy biztos magadban, válassz egyszerű gyakorlatokat, amelyekben otthon érzed magad. Az eredmény ugyanúgy meglesz!