Huszonöt nagykövetség támogatja a budapesti Pride-ot
A kezdeményezésben az amerikai, ausztrál, osztrák, belga, brazil, dán, brit, finn, francia, görög, holland, ír, izraeli, kanadai, litván, máltai, német, norvég, olasz, portugál, spanyol, svájci, svéd, szlovén és új-zélandi nagykövetség vett részt. Közleményükben kiemelték, az emberi jogok tiszteletben tartása - ezen belül az igazságosság, az egyenlőség, a megkülönböztetés elutasítása, a véleménynyilvánítás szabadsága és e jogok szabad gyakorlása -, valamint a törvényesség a demokratikus államok alapkövei. A nemzetközi emberi jogi szabályozás alapja, hogy minden embert egyenlő jogok és szabadságok illetnek meg, ahogyan azt az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata is kimondja.
Az emberi jogokat érvényesnek kell tekinteni minden emberre nézve, egyenlő módon, tekintet nélkül a szexuális orientációra vagy a nemi identitásra. Ez a demokratikus alapelvek lényege. A sokszínűség ünneplése biztos módja annak, hogy népszerűsítsék az emberi jogok tiszteletben tartását - tették hozzá.
Miközben a nagykövetségek üdvözölték a szexuális orientáción vagy nemi identitáson alapuló erőszak és diszkrimináció elleni harcban nemzetközi, regionális és nemzeti szinten elért kedvező fejleményeket, egyúttal komoly aggodalmukat fejezték ki egyének szexuális orientációja vagy nemi identitása miatt a világ minden táján elkövetett erőszakos cselekmények és megkülönböztetés miatt. Elutasítottak és elítéltek minden ilyen megkülönböztetést, mivel az - írták - összeegyeztethetetlen az ENSZ, az EU és az Európa Tanács joganyagával.
Üdvözölték a magyar kormány e jogok iránti elkötelezettségét, továbbá azt, hogy támogatta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának szexuális orientáció és nemi identitás témában 2011 júniusában és 2014 szeptemberében meghozott határozatait.
A pénteken kezdődő Budapest Pride támogatja a leszbikus, meleg, biszexuális, és transznemű (LMBT) emberekkel szemben tanúsított egyenlő bánásmód elvét, amely elengedhetetlen része a toleráns és tiszteletteljes társadalomnak - írták.