Hundertwasser humusza

A vécé titkos, de sokak számára vicces dolog – vélik jó néhányan. Pedig aligha van komolyabb ügy ennél – gondolták Bécsben, amikor kiállítást szenteltek az osztrák főváros nyilvános illemhelyeinek. A bécsi városi közüzemi cégek központjában lévő múzeum (Malfattigasse 4.) eddig is feltárta a víz, a csatorna és a fűtés kultúrtörténetét, s elérte a privát fürdőszobák és közfürdők titkait is.
109 éves szecessziós kerámia-kézmosó a századfordulós Bécsből
109 éves szecessziós kerámia-kézmosó a századfordulós Bécsből

Most azonban a közönség előtt új mélységek nyíltak: jövő tavaszig az osztrák főváros félreeső helyeinek történetével is megismerkedhetünk.

Nem akármilyen illemhelyek ezek. Például annak idején a császárvárosban volt első és másodosztályú közvécé is. Működött ilyen a Graben nevű közkedvelt belvárosi bevásárlóutcában. Ott a mélybe süllyesztették a közvécét, amelynek helyét előzőleg négy évig keresték a városi illetékesek. A kiállítás látogatói valóságos sétát tehetnek a vendéglátóhelyek hátsó szektoraiban is, és betekinthetnek a jövőbe is. Bemutatják a kék színekben tündöklő berendezést, amely csatorna és vízvezeték nélkül működik, s betölti a zuhanyzó és a vécé funkcióit.

Bill Gates és neje, Melinda, a világ leggazdagabb házaspárja finanszírozta a fejlesztőket. De van egy még bécsiesebb és hasonlóan környezetvédő objektum is a kiállításon, a humuszvécé, amelyet Friedensreich Hundertwasser, a XX. századi Ausztria extravagáns művésze alkotott.

Érdemes megállni annál a kis képernyőnél, amelyen folyamatosan megy korunk popmarxistája, a szlovén Slavoj Zizek előadása. A csészéket modellezi, s megkülönbözteti a német, a francia és az amerikai eljárásokat, nemzetkaraktert találva ebben is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.