Hőségriadó: vizet oszt a vasút
A vízosztás a fővárosban kezdődik: az egyliteres flakonos vizet először a Keleti, majd a Nyugati és a Déli pályaudvaron kaphatják meg az utazók. Később az akció eléri a miskolci, a szegedi, a szombathelyi, a debreceni, a pécsi, a szolnoki, a nagykanizsai és a nyíregyházi állomást is. A tíz helyszínen a MÁV-Start addig osztja majd a vizet, amíg készletei kitartanak. A társaság javasolja, hogy utazását mindenki elegendő mennyiségű ivóvízzel vagy folyadékkal kezdje meg.
A személyszállító vasút közleménye szerint elsődlegesnek tartják, hogy utasaik minél komfortosabb körülmények között jussanak el uticéljukhoz. Ezért a járművek karbantartása során különös figyelmet fordítanak a vasúti kocsik légkondicionáló és légjavító berendezéseinek üzembiztonságára.
A nyári időszakban a Balaton üdülőterületei felé a legnagyobb az utasforgalom. Ezért a nyári menetrendben a Balaton déli partján a kétóránkénti gyorsvonatok egy-egy InterCity minőségű, légkondicionált, illetve légjavító berendezéssel felszerelt kocsival közlekednek, amelyek kedvezményes, 380 forintos, ülőhelyet is biztosító pót- és helyjeggyel vehetők igénybe. Az északi parton kétóránként járnak a gyorsvonatok, és itt is megjelennek az utasok által közkedvelt, légjavítóval ellátott motorvonatok.
A MÁV szakemberei folyamatosan ellenőrzik a vasúti sínek hőmérsékletét. Amennyiben 45 Celsius-fokot elérő, illetve meghaladó sínhőmérsékletet mérnek, fokozott pályafelügyeletet vezetnek be. A tartós hőterhelés ugyanis szerkezeti változásokat okozhat a vasúti pályában, a magas sínhőmérsékletnél – 50-60 Celsius-fok között – a pálya deformálódhat. Amennyiben ennek jelei mutatkoznak, a vasúttársaság a biztonságos vonatközlekedtetés érdekében sebességkorlátozást vezet be.
A meleg hatására a felsővezetékek megnyúlnak. Emiatt a felsővezeték-szakadás, áramszedőtörés, sérülés előfordulhat a nagy melegben. A MÁV pálya- és felsővezeték-hálózatát karbantartó ügyeletesei folyamatosan készen állnak arra, hogy kijavítsák a keletkező pályahibákat.
A MÁV közölte azt is: a szabadban dolgozó vasutasok számára biztosítja a törvényben előírt munkavédelmi és munkabiztonsági feltételeket. Az erős napsugárzásnak kitett dolgozók számára megfelelő védőfelszerelést, korlátlan mennyiségű ásványvizet, és óránként 10-15 perc pihenőidőt garantálnak. Rendkívüli helyzet esetén az átlagostól eltérő munkaszervezési intézkedések léphetnek életbe.